Bucovina Suceava – CSM Satu Mare 39-30 (18-17)

In urma acestei infrangeri formatia satmareana a coborat pe locul 13 in clasament

Campionatul de handbal se apropie cu pasi repezi de final

Dupa cum au decurs lucrurile in prima repriza a meciului Bucovina Suceava – CSM Satu Mare se parea ca handbalistii satmareni, care au condus de mai multe ori cu 1-2 goluri diferenta, pot obtine un rezultat bun care sa-i fereasca de emotiile retrogradarii.

N-a fost asa pentru ca satmarenii au avut un start slab de repriza secunda astfel ca gazdele, ajutate discret si de arbitrii, au marcat de 4 goluri ori si s-au distantat la 22-17. De aici incolo diferenta de 4-5 goluri s-a pastrat pana pe final cand, vazand ca nu mai sunt sanse la victorie, antrenorul Istrate a introdus in teren jucatorii tineri lipsiti de experienta. Asa ca in final Bucovina s-a impus cu 39-30, 18-17 la pauza. Infrangerea n-ar fi constituit o mare problema daca intr-un al joc al etapei, Dinamo Calarasi – CSM Ploiesti, scor 29-35 nu s-ar fi inregistrat o mare surpriza. Gazdele, considerate mari favorite, au cedat surprinzator ajutand astfel echipa din Ploiesti aflata in lupta directa cu CSM Satu Mare pentru evitarea ultimului loc retrogradabil direct. Cum satmarenii mai au doua meciuri grele de jucat, miercuri cu vicecampioana Stiinta Bacau (acasa) si duminica, in ultima etapa, cu Poli Timisoara (in deplasare), sansele CSM-lui de salvare s-au redus simtitor.

Mai ales ca CSM Ploiesti este “capabila” si de alte surprize in meciurile cu Bucovina Suceava (acasa) sau cu Stiinta Bacau (deplasare). “Noi nu am depus armele si luptam pana la capat. Sper sa facem fata si jocurilor de culise” ne-a declarat antrenorul Nicolae Istrate la intoarcerea de la Suceava. In meciul de la Suceva, autorii golurilor satmarene au fost Dinescu 10, Olah 6, Libert 4, Surducan 4, Mates 4, Pop 1, Mateas 1. Au mai jucat: G`lan, Tcaciuc, Bejinariu, Prskalo, Jurj, Osvat. Alte reultate din Liga nationala: Stiita Bacau – HCM Constanta 23-26, HC Odorhei – Pandurii Tg. Jiu 34-28, CS Caras Severin – Univ. Cluj 34-21, Steaua – Potaissa Turda 26-34.