Calificare istorică pentru Leicester

Marți am aflat alte două echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor. Surpriza vine de la Leicester, campioana Angliei a reușit o calificare istorică. După 1-2 în tur, englezii s-au descurcat de minune și au învins FC Sevilla cu 2-0 (1-0).

Morgan (min. 27) și Albrighton (min. 54) au marcat golurile unei victorii memorabile pentru Leicester, care a avut și o doză considerabilă de șansă în această dublă manșă, Sevilla ratând numeroase ocazii de gol, printre care și câte un penalty în fiecare meci.

Leicester: Schmeichel – Simpson, Morgan, Huth, Fuchs – Mahrez (Amartey, 90), Drinkwater, Ndidi, Albrighton – Okazaki (Slimani, 64), Vardy. Antrenor: Craig Shakespeare.

Sevilla: Rico – Mercado (Ferreira, 46), Pareja, Rami – Sarabia (Jovetic, 46), Iborra, N’Zonzi, Escudero – Vitolo, Nasri – Ben Yedder (Correa, 68). Antrenor: Jorge Sampaoli.

În celălalt meci al serii, Juventus a învins pe FC Porto cu 1-0. Singurul gol a fost marcat din penalty în minutul 42. Arbitrul român, Ovidiu Hațegan, i-a acordat direct cartonașul roșu lui M. Pereira pentru un henț intenționat comis în careu. Cu 2-0 în tur, italienii s-au calificat mai departe în sferturile competiției.