Căpitanul naționalei, Vlad Chiricheș s-a întors la treabă

După 8 luni de pauză forțată, Vlad Chiricheş a jucat din nou fotbal într-un meci oficial. Fundaşul român a fost titular la Sassuolo, în partida din deplasarea cu Inter, scor 3-3. Internaționalul român a evoluat până în minutul 79 şi nu a greşit la niciunul dintre golurile adversarilor. Chiricheș a fost schimbat cu Giangiacomo Magnani, un atacant care a marcat golul cu care Sassuolo a egalat la aproape de finalul meciului.

Chiricheş nu mai jucase într-un meci oficial de la partida Feroe – România, de pe 12 octombrie 2019, în care tricolorii s-au impus cu 3-0. Atunci, fundaşul a suferit o ruptur[ musculară la coapsa dreaptă și a fost înlocuit de sătmăreanul Adrian Rus.

Chiricheș s-a recuperat încă la începutul lunii martie dar, din cauaza pandemiei, a întreruperii campionatului Italiei nu a mai apucat să evolueze la Sassuolo.

În vârstă de 29 de ani căpitanul echipei naționale, Vlad Chiricheș este jucătorul lui Napoli din 2015 când a fost transferat de la Totthenham pentru suma de 7 milioane de euro. Dar, în septembrie 2019 a fost împrumutat de Napoli, pentru un sezon la Sassuolo, echipă antrenată de fostul mijlocaș la lui CFR Cluj Roberto De Zerbi. Recent, clubul Sassuolo, locul 12 în Serie A, și-a exprimat dorința de a-l cumpăra definitiv pe român, pentru suma de 10 milioane de euro.

În cariera lui, Chiricheş, 54 de selecţii la naţionala României, a mai jucat la Internaţional Curtea de Argeş, Pandurii Târgu Jiu şi Steaua. El este considerat de Mirel Rădoi un jucător indispensabil în naționala României pentru calificarea la Euro 2020.