CFR Cluj a retrogradat în Europa League

CFR Cluj și-a încheiat aventura din Liga Campionilor, iar în continuare va evolua în Europa League.

Miercuri a jucat returul cu Malmo, în deplasare, unde era nevoită să câștige pentru a merge mai departe, sau măcar pentru a duce întâlnirea în prelungiri. CFR Cluj a deschis totuși scorul cu o foarfecă destul de spectaculoasă a lui Djokovic (min. 37). La aproximativ 10 minute după pauză, suedezii au replicat și ei cu un gol de generic. Traustason a trimis o torpilă de la mare distanță, restabilind egalitatea pe tabelă. Până la final, Culio a primit al doilea galben în minutul 77, fiind eliminat, iar meciul care a contat pentru turul 2 din Liga Campionilor, s-a încheiat 1-1. Amintim că Malmo s-a impus în tur cu 1-0.

Malmo: Dahlin – Larsson, Nielsen, Bengtsson, Safari – Traustason, Bachirou, Christiansen, Rieks – Strandberg, Rosenberg. Rezerve: Andersson, Adrian, Antonsson, Brorsson, Gall, Lewicki, Vinheim. Antrenor: Uwe Rosler.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Culio, Hoban (De Luca 65′), Djokovici (Bordeianu 58′) – Deac (Mailat 41′), Țucudean, Omrani. Antrenor: Antonio Conceicao.

CFR Cluj va juca în turul III din preliminariile Europa League, cu învingătoarea meciului Sutjeska (Muntenegru) – Alashkert (Armenia). Meciurile din turul III se vor disputa pe 9 şi 16 august.