CFR Cluj pierde nemeritat în Elveția

CFR Cluj și-a încheiat aventura în Europa League după ce a terminat pe locul 3 în Grupa A. Ardelenii au pierdut joi în deplasare pe terenul celor de la Young Boys, după ce centralul francez, Bennoit Bastien, a făcut praf meciul în ultimele 10 minute.

CFR Cluj avea nevoie de o victorie pentru a încheia grupa pe locul 2. Și a fost aproape după ce Debeljuh a împins mingea în poartă în minutul 84. Dar în primul minut de prelungire, centralul acordă extrem de ușor un penalty, aproape inexistent, la o ieșire a lui Bălgrădean. Arbitrul a dictat penalty pe motiv că portarul nostru l-ar fi lovit cu pumnul în cap pe jucătorul advers, când a ieșit pe minge. Ulterior, Bălgrădean a protestat vehement, motiv pentru care a văzut direct cartonașul roșu. Nsame a făcut 1-1 pe tabelă, după care ardelenii nu s-au mai putut concentra, luând și golul înfrângerii, marcat de Gaudino (min. 90+6). Tot cartonaș roșu a primit și Djokovic (min. 90+8) pentru că i-ar fi spus arbitrului că este “un zero”. Dacă echipă nu mai avem, România a rămas cu doar 3 fotbaliști în primăvara europeană: Nicolae Stanciu (Slavia Praga), Ianis Hagi (Rangers) și Ciprian Tătărușanu (AC Milan).

Echipele calificate în 16-imile Europa League:
Locurile 3 din Liga Campionilor: Salzburg, Șahtior, Olympiakos, Ajax, Krasnodar, Club Brugge, Dinamo Kiev, Manchester United.
Locurile 1 și 2 din Europa League: AS Roma, Young Boys, Arsenal, Molde, Leverkusen, Slavia Praga, Rangers, Benfica, PSV, Granada, Napoli, Real Sociedad, Leicester, Braga, AC Milan, Lille, Villarreal, Maccabi Tel Aviv, Tottenham, Antwerp, Dinamo Zagreb, Wolfsberger, Hoffenheim, Steaua Roșie Belgrad.

Tragerea la sorți pentru stabilirea 16-imilor Europa League se va face luni, 14 decembrie.