CFR și FCSB s-au făcut de râs în Europa League

Așteptările românilor erau mai mari în manșa tur a playoff-ului Europa League. Dar CFR Cluj și FCSB s-au făcut de râs și pornesc cu șansa a doua înaintea returului din 30 august.

Campioana României a fost umilită de Dudelange, o echipă din Luxemburg și care are în componență jucători cu mai multe locuri de muncă… Acum că deținem rezultatul final, putem spune că CFR s-a ținut bine timp de 66 de minute. Apoi a venit reușita lui Turpet (min. 67), iar Sinani a marcat și el în minutul 80 stabilind scorul final: Dudelange – CFR Cluj 2-0 (0-0).

Dudelange: Joubert (Frising 52) – Malget, Schnell, Prempeh, El Hriti – Turpel, Stelvio Da Cruz, Kruska, Clement (Melisse 88), Stolz – Stumpf.

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Bordeianu (De Luca 69), Hoban, Culio (Males 10) – Ad. Păun (Mailat 60), Ţucudean, Omrani.

FCSB a început cum nu se poate mai prost meciul din Austria. Rapid a marcat rapid, Knasmullner a primit o pasă excelentă, iar din careu nu l-a iertat pe Bălgrădean (min. 4). Austriecii și-au dublat avantajul prin reușita lui Sonnleitner din minutul 40. Părea că asistăm la o revenire de efect, după ce Gnohere a redus din handicap imediat după pauză (min. 47). Dar după doar două minute, Rapid Viena a făcut 3-1, gol Schwab. Chiar dacă FCSB a fost cu ocaziile în continuare, nu s-a mai înscris, iar Rapid Viena – FCSB s-a încheiat 3-1.

Rapid Viena: Strebinger – Potzmann, Sonnleitner s, Barac, Bolingoli – Ljubicic, Schwab (cpt.) – Murg, Knasmullner (Kostic 86), V. Berishas  – Alar (A. Ivan 68).

FCSB: Bălgrădean – Benzars , Planic, Bălaşa (cpt.), Stan – Pintiliis , Ov. Popescu (F. Coman 46) – Roman (Rusescu 57), Moruţan (D. Man 46), Teixeira – Gnohere.