Clubul Karate Do Carei s-a întors acasă cu patru medalii

De la Campionatul Mondial SKDUN

karateÎn zilele de 10 și 11 octombrie, localitatea Subotica din Serbia a fost gazda unui concurs puternic de karate. Vorbim aici de Campionatul Mondial de Karate SKDUN, o competiție de mare anvergură la care au participat peste 1.300 de sportivi din loturile naționale ale peste 34 de țări.

Printre ei s-au aflat și câțiva de la Clubul Sportiv Karate Do B.F.K.S. Carei, iar careienii s-au descurcat foarte. Din lotul naţional al României, al cărui antrenor este Maestrul Emerit al Sportului Shihan Aurel Pătru, au făcut parte şi sportivii careieni: Bartincki Attila, Engber Ingrid, Knecht Patrik, Maurer Alex, Medvei Edvin. După două zile solicitante, clubul careian se poate mândri cu două medalii de argint, două medalii de bronz și două locuri patru.

Medaliile de argint a fost cucerit de: Bartincki Attila în proba de kumite tineret masculin -60kg, Knecht Patrik proba de kumite copii 10-11 ani masculin +35kg, iar cele două medalii medaliile de bronz au fost cucerite de către Maurer Alex, proba de kumite individual kohai junior masculin +65kg și proba de kata individual kohai junior masculin.

După o luptă îndârjită, Medvei Edvin s-a clasat pe locul patru la proba de kumite minicadeți +50kg, respectiv instructoarea clubului sportiv Karate Do B.F.K.S., Engber Ingrid, la proba de kata individual veterani feminin, s-a clasat pe locul patru.

Meritul este desigur al sportivilor şi al antrenorilor clubului sportiv Karate Do B.F.K.S.: Dărăban Gheorghe, antrenor principal, Engber Ingrid, vicepreședintelui Bartincki Lajos, precum şi al președintelui-antrenor dr. Fazekas Gheorghe Zoltan, care cu această ocazie doreşte să îndemne tinerii careieni să vină să se iniţieze în artele marţiale, karate, şi să se antreneze împreună cu campionii mondiali ai clubului.