Cross country – Eva Linda Tamas-Trif a castigat la feminin

In Baia Sprie s-a disputat prima editie a Cupei Garage Racing la Cross-Country. La start s-au aliniat peste 20 de concurenti, care au reprezentat cinci cluburi din Baia Mare, Cluj si Miercurea Ciuc. Traseul tehnic a devenit si mai greu de abordat de ciclisti, datorita conditiilor meteo, dar acestia nu au renuntat usor si au parcurs traseele propuse de organizatori, care au avut o lungime de 4,2 km, cu o diferenta de nivel de 120 m, fiind trasate in jurul Lacului Albastru. Lupta cea mai mare s-a dat la categoria Seniori Elite, unde, dupa sase ture, pe locul I s-a clasat Zoltan Toth de la Garage Racing Baia Mare, locul II – Arpad Kelemen, Rock Machine Miercurea Ciuc, locul III – Robert Dobai Joltvinschi, Garage Racing. O alta categorie mult disputata a fost categoria Masters, unde pe locul I s-a clasat Cristian Trif, locul II – Attila Kupas Deak, locul III – Bogdan Firizean, toti de la Garage Racing Baia Mare.

La feminin, castigatoare a fost desemnata Eva Linda Tamas-Trif, legitimata la Garage Racing, iar la juniori, locul I a fost ocupat de Adrian Dumitru, de la Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare. Organizatorii aduc multumiri celor care s-au implicat pentru reusita concursului. Urmatoarea competitie la care vor participa sportivii de la Garage Racing se va derula in 16 aprilie, la Cluj, unde se va desfasura un concurs de Cross Country la care se vor acorda puncte in clasamentul mondial, necesare calificarii Romaniei la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.