CS Balotești a învins cu 2-0 (1-0) pe Olimpia, iar sătmărenii au coborât pe locul 13 în Liga 2

În etapa următoare jucăm cu CS Afumați

Olimpia s-a întors învinsă din deplasarea de la Balotești chiar dacă era cotată cu șanse bune la un egal sau la o victorie. Dar n-a fost să fie, iar sătmărenii au pierdut, au rămas cu 7 puncte, la fel ca alte 3 echipe, și au coborât pe locul 13 în clasament. Cei drept nici Olimpia nu a mai repetat buna evoluție din meciul cu Hermannstadt așa că înfrângerea este oarecum logică.

Totuși, debutul meciului a aparținut Olimpiei, care a controlat meciul și a avut și ocazii. Astfel, în minutul 9 Vasile Pop reia cu capul spre poarta adversă după o centrare a lui Brata, portarul era bătut, dar un fundaș a respins din fața porții. În minutul 19, în urma unei lovituri de colț mingea a ajuns la Hlinca care, liber la 5-6 metri, a trimis cu capul peste poartă. Echipa gazdă, care a apelat la un joc cu mingi lungi, a deschis scorul din lovitură de la 11 metri acordată în minutul 36 după un fault comis de Lusamba. Penaltiul a fost transformat de Pătrașcu.

În repriza secundă Olimpia a încercat să revină în joc, a dominat teritorial, dar fără a avea ocazii importante. Iar pe contraatac echipa gazdă a majorat avantajul în minutul 69 prin golul marcat de Ciubuc care a finalizat cu șut pe jos din poziție de singur cu portarul.

Pentru Olimpia urmează meciul cu CS Afumați, meci care se va disputa sâmbătă, 2 septembrie, la Satu Mare.

CS Baloteşti: Iordan – Filip, Marciuc, Răuţă, Dedu, Gojnea, Lucian Ion (cpt.), Coman, Ciubuc, Pătraşcu (67 Hurdubei), Nica (78 Suciu). Antrenor: Laurenţiu Diniţă.

Olimpia: Fl. Muntean – Duruș, Fl. Mureșan (cpt.), Hlinca, Copaci (64 Ben Khalifa), V. Pop, R. Rus, Miholca, Ayoub (38 Szasz), Lusamba, Brata. Neutilizați: Şuta, Jurj, Lukacs, Bura, Cocian. Antrenor: Tibor Selymes.