CS Voinţa – Informaţia Zilei are un campion naţional la şah

Ciprian Muntean - președintele secției de șah CS Voința, Marea Maestră Internațională - Elisabeta Polihroniade și Maestrul Internațional - Vlad Barnaure.

Maestrul Internaţional Vlad Bârnaure a luat medalia de aur la seniori

Ciprian Muntean - preşedintele secţiei de şah CS Voinţa, Marea Maestră Internaţională - Elisabeta Polihroniade şi Maestrul Internaţional - Vlad Bârnaure.
Ciprian Muntean – preşedintele secţiei de şah CS Voinţa, Marea Maestră Internaţională – Elisabeta Polihroniade şi Maestrul Internaţional – Vlad Bârnaure.

Din 26 aprilie şi până în 4 mai, în Târgu Mureş s-au disputat Campionatele Naţionale individuale la şah pentru seniori şi senioare. O competiţie foarte disputată, la masculin au fost înscrişi 96 de sportivi din toată ţara. Tot aici, Clubul Sportiv Voinţa Satu Mare – Informaţia Zilei a obţinut un rezultat excelent, o performanţă unică pentru şahul sătmărean.

Maestrul Internaţional Vlad Bârnaure, legitimat din 2009 la CS Voinţa, a reuşit să se impună şi a cucerit medalia de aur. Asta chiar dacă în concurs au participat şase Mari Maeştri Internaţionali şi 13 Maeştri Internaţionali. După disputarea celor 11 runde în sistem elveţian, Vlad a depăşit în clasamentul final toată echipa AEM Timişoara (campioana României cu componenţi ai echipei olimpice a României). A terminat concursul neînvins cu 8 puncte, obţinând 5 victorii cu Anuţa Elefterie, Niţă Lucian, Dragomirescu Robin, Marţian Dragoş, Nevednicy Vladislav şi 6 remize cu Deac Bogdan, Dobre Claudiu-Cristian, Parligras Mircea, Lupulescu Constantin, Murariu Andrei Berescu Alin.

Este o performanţă unică pentru şahul sătmărean, doar regretatul Maestru Iuliu Szabo a reuşit să urce pe podiumul naţional, obţinând titlul de vicecampion naţional, după o finală disputată cu Marele Maestru Victor Ciocaltea (turul s-a desfăşurat la Satu Mare şi returul la Bucuresti) în anul 1969. La finalele de la Târgu Mureş a participat şi preşedintele secţiei de şah de la Voinţa – Ciprian Muntean, în calitate de arbitru. “A fost surpriza acestui campionat. Nimeni nu se aştepta să câştige Barnaure. După disputarea primelor 7 runde doar noi doi credeam că va câştiga”, ne-a declarat Muntean.

Tot legat de rezultatele de la seniori masculin, pe locul 2 s-a situat Marele Maestru Internaţional Parligras Mircea (AEM Timişoara), iar pe locul 3 Maestru Internaţional Anton Teodor (Medicina Timişoara) ambii obţinând opt puncte. Sătmăreanul Szabo Attila, legitimat în prezent la CSM Baia Mare a obţinut locul 16 acumulând şapte puncte.

Competiţia feminină a fost câştigată de Marea Maestră Internaţională Corina Peptan legitimată la CSM Bucureşti care a realizat 7.5 puncte din 9 runde.

La festivitatea de premiere au participat, printre alţii, Marea Maestră Internaţională Elisabeta Polihroniade şi preşedintele FR Sah, Sorin Iacoban.