CSBT Alexandria – CSM Satu Mare 83-58 (43-24), la baschet feminin

Deși au cinci înfrângeri consecutive, sătmărencele se mențin pe locul 9

baschetSâmbătă, 31 ianuarie, s-au jucat meciurile etapei a 21-a din Liga Națională de baschet feminin. Pentru această rundă, sătmărencele de la CSM au făcut deplasarea la Alexandria, echipa aflată pe locul 3 la general. Nu s-a pus nicio clipă problema învingătoarei, gazda de sâmbătă a reușit să câștige meciul.

Primul “5” de la CSM Satu Mare a arătat în felul următor: Renata Szmutku, Diana Moldoveanu, Flavia Ferenczi, Luminița Manta, Eniko Laza. Pe bancă au mai rămas doar trei jucătoare, junioarele Bianca Kiss, Teodora Vasile și Anamaria Kadar. În secunda 26, Ferenczi avea să marcheze primul coș al meciului, fiind prima și ultima dată când CSM s-a aflat în avantaj, în Alexandria.

Chiar și așa, putem spune că sătmărencele s-au descurcat onorabil, având în vedere diferența de valoare dintre cele două loturi. Primele trei sferturi au fost pierdute de sătmărence, pentru ca ultimele zece minute să le câștige la limită. Alexandria – Satu Mare s-a terminat 83-59 (43-24), pe sferturi: 20-14, 23-10, 24-18, 16-17.

Cea mai bună jucătoare de la CSM s-a dovedit a fi Eniko Laza cu 26 de puncte marcate. A fost urmată de: Flavia Ferenczi – 12p, Luminița Manta – 8p, Diana Moldoveanu – 9p și Renata Szmutku – 4p.

Echipa noastră continuă să se mențină pe locul 9 în clasamentul general chiar dacă sâmbătă a suferit a cincea înfrângere consecutivă. Urmează meciul de acasă cu CSM Oradea, programat să se dispute miercuri de la ora 16.00 în Sala LPS “Ecaterina Both”.