CSM-CS Adep a învins cu 3-0 pe CSU Oradea

În etapa a II-a a ligii secunde la volei

voleiLa primul lor meci acasă în Liga II-a la volei, fetele de la CSM-CS Adep Satu Mare au făcut spectacol. Elevele lui Adrian Pricop au învins cu 3-0, pe seturi 25-19, 25-22 și 25-5 pe CSU Oradea, echipă care în sezonul trecut a jucat barajul pentru promovare în Liga Națională.

Fetele de la CSM au trecut repede peste emoțiile pe care le-au avut, având în vedere că au jucat cu o echipă de senioare și, după un debut de prim set mai echilibrat, au punctat din toate liniile reușind să se impună cu 25-19. În setul secund orădencele au jucat mai bine, mai agresiv și condus cu 2-3 sau chiar 4 puncte (16-12). Dar după un time-out cerut de antrenorul Adrian Pricop, sătmărencele s-au concentrat mai bine, s-au apărat atent, au atacat variat, din ambele linii, au egalat la 19 și au câștigat setul doi cu 25-22. Setul trei nu a avut practic istoric. De la 2-2 în debutul acestui set, care avea să fie ultimul, voleibalistele de la CSM au punctat de 16 ori consecutiv și au ajuns în câteva minute la 18-2 câștigându-l apoi cu 25-5 și meciul cu 3-0.

A fost o victorie meritată a sătmărencelor care iată, în primele două etape au înregistrat două victorii și sunt pe primul loc în clasamentul seriei. Victorie cu atât mai meritată cu cât echipa sătmăreană este foarte tânără, cu o medie de vârstă de aproape 16,5 ani în timp echipa din Oradea are o medie de circa 20,5 ani. Iar patru ani în plus contează.

Au jucat pentru CSM: Adriana Matei, Denisa Mocar, Natalia Preda, Alexandra Mișca, Andrea Maxim, Natalia Acs, Daiana Adamcsik, Beata Vajda, Alexandra Molnar și Angelica Podină.

La final să mai precizăm că în etapa viitoare CSM-CS Adep joacă în deplasare, la Caransebeș și că în sala LPS au fost destul de puțini spectatori, nu mai mult de 100.