CSM-Olimpia a câștigat în fața juniorilor de la LPS cu 2-0 (Foto)

Ambele goluri au fost marcate de Gabi Cădar

Sâmbătă, pe o căldură înăbușitoare, noua echipă de fotbal CSM-Olimpia Satu Mare a disputat primul meci de la înființare. Echipa pregătită de Zoltan Ritli a întâlnit, pe parcursul a trei reprize a câte 30 de minute, juniorii U19 și U17 ai Liceului cu Program Sportiv.

Fiind vorba de un joc școală, după o săptămână de pregătire fizică intensă, așteptările de la CSM-Olimpia, nu au fost prea mari. Dar am văzut câteva acțiuni autentice de fotbal, câteva faze spectaculoase, în special în prima parte a meciului.

“Ne interesează acum omogenizarea echipei, stabilirea unor relații de joc funcționale, crearea unei echipe care să se exprime coerent, să putem duce mingea în fața porții după faze bine gândite” ne-a spus antrenorul Zoltan Ritli.

Tot de la antrenorul Ritli am mai aflat că în lot sunt 12 jucători care au evoluat în Liga 2 și Liga 3, că la echipă vor mai veni 2-3 jucători și că portarii Cherecheș și Oșan nu au putut fi prezenți la meci fiind în concedii programate înainte de a ști că vor juca la noua echipă sătmăreană. În aceste condiții, în prima repriză în poartă a stat Bordac, iar în a doua juniorul Molnar.

Revenind la joc, acesta a fost câștigat de CSM-Olimpia cu scorul de 2-0. Ambele goluri au fost marcate de Gabi Cădar în prima repriză, primul cu un șut la vinclu expediat de la 20 de metri, al doilea din interiorul careului. Să mai precizăm că în echipă a fost prezent Bogdan Nyilvan, un tânăr și talentat atacant de la Victoria Carei. “Ne-am înțeles cu cei de la Victoria, am ajuns la acord cu jucătorul astfel că Nyilvan va juca pentru noi”, a spus Vasile Fogel, președintele clubului sătmărean.

Câteva cuvinte merită și jucătorii de la LPS. Întorși acasă după un stagiu obositor, petrecut la Călinești, juniorii de la LPS au părut obosiți uneori. Dar au dat o bună replică mai rutinaților adversari fiind foarte aproape de gol în câteva rânduri. Iar de la Dorel Ziman, cel care a preluat echipa de juniori U17, după plecarea lui Dacian Nastai la FCSB, am aflat că sâmbătă începe prima parte a campionatului.

Amical cu Păulești, dublă cu Recea

Cât privește următoarele meciuri am aflat că miercuri este prevăzut un joc școală cu juniorii clubului după care sâmbătă urmează un amical cu Unirea Păulești. Apoi vine dubla cu ACS Comuna Recea, echipă care activează în L3. Primul meci cu Recea se vor disputa în 14 august, în deplasare, de la ora 18:00, iar al doilea în 18 august, la Satu Mare, de la ora 11:00. Se mai duc discuții pentru un alt meci, cu echipa din Csenger, meci care ar urma să se joace în deplasare.

CSM-Olimpia: Bordac – Ștef, Ritli, Mate, Ionescu, Maxim, Egri, Schwarckopf, Nylvan, Faur, Cădar/ Molnar, Pușcaș, Țoca, Bordac, Doroș.

LPS U19: Șugar – Bumbuc, Suranyi, Oros, Stuleneac, Boroș, Szabo, Mirghiș, Brumar, Sician, Tout/Cădar, Petyke, Ivanicki, Tărțan, Zsigrai, Bura.

LPS U17: Șugar – Bonta, Mare, Aspru, Manu, Batin, Bura, Mândruți, Pașca, Roatiș, Sebesteyn.