CSM Satu Mare a pierdut acasă meciul cu Minaur Baia Mare

CSM Satu Mare nu a reușit să câștige miercuri, 14 septembrie, în fața celor de la Minaur Baia Mare și să se califice în faza următoare a Cupei României la fotbal. Echipa din Baia Mare s-a impus cu scorul de 2-1 după ce la pauză a condus cu 1-0. În felul acesta echipa din județul vecin poate să aducă în turul următor, pe stadionul din Dealul Florilor, o formaței din primul eșalon al României.

Dar trebuie să recunoaștem că băimărenii au câștigat meritat după un joc pe care l-au controlat în cea mai mare parte a celor 90 de minute și în care au avut câteva ocazii bune de a marca.
De cealaltă parte, echipa sătmăreană a evoluat sub așteptările celor 5-600 de spectatori prezenți la meci.
Apatici, fără nerv, cu un joc dezlânat, în care nu au legat mai mult de 2-3 pase consecutive, elevii lui Tiberiu Csik nu au avut nicio ocazie clară de gol în primele 45 de minute. În acest timp băimărenii, cu un joc ordonat, au dominat tactic jocul și, în minutul 35 au reușit să deschidă scorul prin Potcoavă, șut de la 25 de metri, la colțul lung al porții apărată de Berbeacă.
După pauză, jocul a a fost asemănător celui din prima repriză cu toate că Tibi Csik efectuat două schimbări, i-a scos pe Schwarckof și Baior și i-a introdus pe Suveg și Micaș.
Dar schimbările nu au adus plus dorit așa că Tibi Csik a mai efectuat două mutări introducându-i în teren pe Mansour și Ciul. Drept urnare jocul s-a mai iuțit și, în minutul 66, la un duel cu portarul advers, Manosur a căzut la pământ iar arbitrul a indicat punctul cu var. Din păcate Zsiga a executat prost penalty-ul acordat, la semiînălțime, aproape de centrul porții, fapt care i-a permis portarului Costache să respingă balonul.
Totuși, în minutul 84 Suveg a egalat după ce a trimis balonul în plasă, din mijlocul careului, după un ricoșeu norocos.
După cum a curs jocul în continuare se părea că vom avea un prelungiri. Dar portarul Berbeacă a greșit fatal în minutul 90 și, după ce într-o primă fază a reținut balonul, l-a scăpat în fața lui Chitaș, ex sătmăreanul îndeplinint apoi formalitatea golului.
· CSM SM: Berbeacă – Vădan, Mureșan, Hernando, Suto Zalan ( Ciul), Bura, Schwarckopf (Micaș), Zsiga, Baior (46 Suveg), Vaida (63 Mansour).
Antrenor: Tiberiu Csik
Costache – Oiță, Mondragon, Lazăr, Neacșu, Potcoavă, Gneba Ricky, Matei, Ciocan, Stanciu, Mărieș/Ovato, Alexe, Chitaș, Văsăli, Stoian.
Antrenor: Ciprian Danciu.