CSM Satu Mare a terminat pe 3 la “Trofeul Minaur”

Echipa Clubului Sportiv Municipal Satu Mare a pierdut ultimul meci din cadrul “Trofeului Minaur” de la Baia Mare. Echipa sătmărenă a fost învinsă de Potaissa Turda, locul 4 în Liga Națională, scor 33-27.

Dar meciul a fost echilibrat atât în prima repriză cât și în primele 10-12 minute din a doua parte. Potaissa a încheiat prima repriză în avantaj, scor 17-15, dar sătmărenii au avut un start excelent în partea a doua reușind să preia conducerea, 18-17 (minul 36). Dar treptat, cei din Turda pun stăpânire pe joc pe care îl câștigă cu 33-27.

Au jucat la CSM: Mureșan 4, Mateș 4, Munea 3, Stan 3, Olah 3, Bejinariu 3, Suciu 3, Ungar 2, Morar 2, Crăciun, Avramescu, Olar, Tăuțan, Cioroiu (15 intervenții), Pogyină (2 intervenții). Antrenor: Iuliu Varady (foto).

În urma acestei înfrângeri CSM încheie turneul de la Bia Mare pe locul 3. Anterior, în primele două meciuri, CSM SM a fost învinsă de CS Minaur cu 25-24 și a câștigat, scor 36-22 cu CSM Oradea.

Clasament final: 1.Potaissa – 9p, 2.CS Minaur – 6p, 3.CSM Satu Mare – 3p, CSM Oradea – 0p.

La finalul turneului s-a organizat festivitatea de premiere. Cele patru trofee, precum și titlurile de cel mai bun portar și cel mai tehnic jucător au fost acordate de legendele Minaurului. Este vorba de Nicolae Neșovici, Ioan Marta, Petre Avramescu, Alexandru Stamate și Adi Popovici. Cel mai bun portar a fost Adrian Țenghea (Potaissa Turda), iar cel mai tehnic jucător Răzvan Pavel (Potaissa Turda).