CSM Satu Mare bifează alte două victorii în Liga Naţională

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au reușit să-și păstreze invincibilitatea după un nou turneu din Liga Națională găzduit de sala LPS “Ecaterina Both” din orașul nostru. Fetele lui Maikel Lopez au dispus în weekend de Phoenix Simona Halep Constanța și CSM Alexandria. Le vom lua pe rând.

După ce a fost condusă timp de un minut, echipa sătmăreană a turat motoarele în meciul de sâmbătă. CSM a egalat la 5, iar după câteva minute avea 17-5, 19-10 pentru ca primul sfert să-l câștige la o diferență de 14 puncte. Pentru echipa din Constanța a urmat o perioadă mai bună, dar sătmărencele aveau să conducă la pauza mare cu 41-29. CSM s-a distanțat în sfertul 3, iar în ultimele 10 minute s-au înscris puține coșuri.

CSM Satu Mare – Phoenix Constanța s-a încheiat cu scorul de 84-57, pe sferturi: 26-12, 15-17, 29-15, 14-13.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Bria Goss – 22p, Erica Covile – 20p, Marina Șolopova – 17p, Patricia Bright – 11p, Alina Podar – 7p, Carla Popescu – 5p, Renata Szmutku – 2p, Tunde Kilin, Adina Pop, Teodora Neagu, Ana Pop. Antrenor: Miguel de Jesus Lopez Alonso.
Phoenix: Stewart – 15p, McDonald – 12p, Voica-Nagy – 12p, Beldian – 8p, Hawkins – 4p, Vati – 3p, Fota – 3p, Mititelu. Antrenor: Carmin Artemie Popa.

A urmat meciul de duminică contra celor de la Alexandria. Dar sătmărencele au avut un meci mult mai ușor, reușid să câștige toate sferturile. CSM Satu Mare – CSM Alexandria s-a încheiat cu scorul de 85-42, pe sferturi: 20-12, 21-10, 26-9, 18-11.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Bright – 38p (13 recuperări), Goss – 19p, Podar – 7p, Popescu – 6p, Adina Pop – 4p, Neagu – 4p, Șolopova – 3p, Croitoru – 2p, Covile – 2p, Szmutku, Ana Pop.
CSM Alexandria: Burcică – 20p, Cucu – 14p, Mazilu – 3p, Oinaru – 3p, Bota – 2, Lungu, Margarit, Horlea.

Celelalte rezultate de la Satu Mare:
• Rookies Oradea – CSM Alexandria 39-95
• Phoenix Constanţa – Rookies Oradea 123-40

În acest an, CSM Satu Mare mai are turneul de la Târgovişte, din 19-20 decembrie. Acolo vor mai fi Olimpia Braşov şi CSM Târgovişte.