CSM Satu Mare – CSM Oradea 32-29 (13-15), la handbal

Echipa sătmăreană a jucat foarte bine şi îşi consolidează locul 3 în clasament

handbalLa al treilea meci din acest sezon, handbaliştii de la CSM Satu Mare au obţinut a treia victorie consecutivă şi şi-au consolidat locul 3 în clasamentul seriei. Mai mult decât atât, odată cu eşecul clujenilor la Făgăraş, CSM Satu Mare şi-a asigurat, în proporţie de 75 la sută, prezenţa la barajul de promovare în Liga Naţională.

În meciul de sâmbătă handbaliştii sătmăreni au avut un început ezitant fapt de care au profitat oaspeţii care au condus (min.5) cu 4-1. Treptat însă handbaliştii sătmăreni pun stăpânire pe joc, egalează la 4 în minutul 8 şi preaiau conducerea, 6-5, în minutul 10.
În urma unui joc bun diferenţa creşte, 8-6, 10-7, dar spre finalul primelor 30 de minute oaspeţii egalează la 11, preiau conducerea şi termină prima repriză în avantaj, 15-13.

Nici repriza a doua nu începe sub bune auspicii pentru CSM, orădenii reuşind să se distanţeze la 17-14 în minutul 37. Dar, după un time-out inspirat cerut de antrenorul Nicolae Istrate, au urmat 20 de minute formidabile pentru echipa sătmăreană care a jucat foarte bine ambele faze, atac şi apărare. Aşa că sătmărenii egalează la 20 după care se distanţează treptat, chiar şi la 6 goluri diferenţă iar la final câştigă meciul cu 32-29. Un succes meritat salutat cu aplauze de cei peste 200 de spectatori prezenţi în sală.

Un succes care trebuie apreciat şi în contextul în care am aflat că echipa din Oradea beneficiază de un buget anual de 350.000 de euro în timp ce CSM-ul sătmărean contează pe un buget de …. 90.000 de euro. Unul dintre cele mai mici din serie. În 2014 secţia de handbal a avut un buget de 6.7 miliarde de lei vechi, iar pentru 2015 bugetul a fost ajustat serios, 4 miliarde de lei. Penultimul din cadrul CSM-lui, doar popicele fiind sub handbal. Ciudat am zice noi, dar putem să spunem şi altceva.

Au marcat: Ioan Mureşan 10, Răzvan Udriştoiu 6 (3/7m), Klaus Ungar 5 (2/7m), Marian Clipea 3, Ioan Morar 3, Florin Mateş 2, Raul Pop 3. Au mai jucat: Lucian Cioroiu (2 intervenţii bune), Cristian Pogyină 9 interevenţi, IanoşOlah. Au arbitrat foarte bine Dacian Chiriac şi Daniel Sava (Bistriţa).

Echipa sătmăreană a jucat foarte bine şi îşi consolidează locul 3 în clasament.

pogyna

Victoria obţinută de la CSM Satu Mare în faţa handbaliştilor din Oradea se datorează în mare parte lui Ioan Mureşan şi Cristian Pogyină, cei mai buni de pe teren. Ultimul a început meciul din postura de rezervă iar în prima repriză a fost introdus în poartă doar la loviturile de la 7 metri ale oaspeţilor. Le-a apărat pe amândouă după care antrenorul Istrate l-a lăsat pe Pogyină între buturi. Şi bine a făcut pentru că până la final Pogyină a avut câteva intervenţii providenţiale (9 la număr) din care trei în situaţii în care s-a aflat doar cu adversarii în faţă.