CSM Satu Mare – Dinamo Calarasi 32-29 (17-15) in Liga Nationala la handbal

Satmarenii au obtinut un succes important in tentativa de evitare a retrogradarii  Ei au inceput bine meciul cu Dinamo Calarasi si dupa 5 minute aveau un avantaj de un gol, scor 3-2. Au urmat insa 10 minute execrabile ale satmarenilor, cu numeroase greseli comise in atac si aparare, asa ca scorul a ajuns la 9-6 in favoarea oaspetilor.

Diferenta putea fi si mai mare dar portarul Vass a avut 5-6 interventii de mare efect si a limitat proprtiile scorului.   Dar treptat jocul elevilor lui Nicolae Istrate se imbunatateste,  egaleaza  la 9 in minutul 16 dupa care, in minutul 23, au ajuns sa conduca din nou, scor 13-12. Dupa alte c]teva egalitati, pe finalul reprizei satmarenii forteaza si se desprind la doua goluri, scor 17-15.
In partea a doua a meciului se joaca cu mai multa incr]ncenare, fazele se succed cu repeziciune de la o poarta la alta. Dar handbalistii satmareni joaca tot mai bine, sunt mult mai atenti in aparare si mai exacti in faza ofensiva. Drept urmare CSM a condus in permanenta cu 1, 2 sau 3 goluri, eforturile oaspetilor de a scoate un rezultat bun, care sa ajute pe CSM Ploiesti, ram]n]nd fara efect pe tabela de marcaj. Finalmente CSM Satu Mare s-a impus cu 32-29, victoria, dar si jocul prestat de satmareni d]ndu-ne sperante de mentinere in Liga Nationala.
Felicitari jucatorilor, dar si antrenorului Istrate aflat la primul succes cu CSM.
Au marcat< Dinescu 12, Surducan 6, Libert 6, Mates 4, Galan 2, Olah 2. Au mai jucat Vass, Bejenariu, Taciuc, Osvat, Mateias si Prskalo. Dintre cei amintiti mai sus, merita subliniat aportul portarului Vass (18 interventii) si a interului Dinescu, autor a 12 goluri,  de departe, cei mai buni jucatori depe teren.