CSM Satu Mare joacă miercuri cu FCC Arad în Cupa României la baschet

Meciul este programat să se dispute tocmai la Timișoara

CSM Satu Mare joacă azi primul meci din faza sferturilor Cupei României la baschet feminin. Adversarul echipei lui Maikel Lopez este chiar FCC Arad, singura formație care ne-a învins în actualul sezon al Ligii Naționale.

Conform site-ului Federației Române de Baschet, meciul se va juca la Timișoara, în sala Constantin Jude. Motivul? Ploaia a pătruns până în Polivalenta din Arad, astfel că meciul a fost mutat.
Luna trecută, FCC Baschet Arad a fost singura echipă care a învins CSM-ul sătmărean. Arădencele s-au impus la 11 puncte diferenţă, scor 75-64 și ocupă locul 1 în campionat. FCC Arad a ajuns în această fază după un duel facil în primul tur, cu KSE Târgu Secuiesc, adjudecat cu 76-54 și 78-70 în luna septembrie. CSM Satu Mare s-a calificat direct în sferturile Cupei României din postura de finalistă a Ligii Naționale.

CSM Satu Mare se deplasează cu lotul complet la Arad, antrenorul Miguel Lopez poate conta pe: Dora Ardelean, Marta Fodor, Paloma Cucu, Boglarka Biszak, Renata Szmutku, Selena Kirberg, Annamaria Muraru, Sparkle Taylor, Sierra Moore, Miljana Dzombeta, Katarina Vuckovic, Stephanie Kosztowicz.

FCC Arad: Veatriki Akathiotou, Claudia Ciorban, Nicoleta Ghiță, Brankica Hadzovic, Andreona Keys, Brittamy Lewis, Teodora Manea, Adela Mercea, Ildiko Nagy, Alexandra Rotariu, Diana Spinean, Denisa Vati, Tereza Vitulova.

Partida va fi arbitrată de Amalia Marchiș, Octavian Goina, Tudor Crișan. Comisar Radu Vaida.

Programul sferturilor:
Marți, 28 decembrie
• Olimpia Brașov – Sepsi
Miercuri, 29 decembrie
• CSM Târgoviște – Phoenix Constanța (14:00)
• CSM Alexandria – Sirius Tg. Mureș – ora (16:30)
Joi, 6 ianuarie
• Sirius Tg. Mureș – CSM Alexandria (18:00)

Toate meciurile vor fi transmise pe canalul de Youtube: FRB TV.

Precizăm că Final Four-ul Cupei României este programat în perioada 26-27 februarie 2022.