CSM Satu Mare – Universitatea Craiova 38-36 (18-13), la handbal masculin

Sătmărenii au avut avans de 11 goluri, dar oaspeții au condus cu 33-32 în minutul 57

handbalMeci dramatic duminică în etapa a 12-a a Diviziei A la handbal, între CSM Satu Mare și CS Universitatea Craiova. Până la jumătatea reprizei secunde totul părea să curgă în favoarea echipei sătmărene care avea în minutul 44 un avans de 11 goluri, cu 25-14.

La acest scor antrenorul formației craiovene a cerut time-out. În acest minut de pauză s-a petrecut ceva pentru că, reveniți în teren, jucătorii craioveni au revenit fantastic, au marcat gol după gol reușind să egaleze la 32 în minutul 56. Ba chiar, câteva secunde mai târziu, au preluat conducerea, scor 33-32. Dar chiar dacă păreau debusolați, sătmărenii nu s-au pierdut cu firea și, profitând de câteva greșeli în atac și apărare ale oaspeților, au preluat conducerea, 35-34. Craiovenii mai au mai avut o zvâcnire și au egalat la 35 și la 36. Dar la scorul de 36-36 (min. 59) oaspeții au pierdut două mingi în atac iar sătmărenii, chiar dacă au evolut în 5 jucători, chiar în 4 în ultimele 30 de secunde, au știut să profite, au marcat de două ori și în final au câștigat la două goluri diferență. O victorie dificilă, dar meritată.

Dar și un cadou pentru antrenorul Nicolae Istrate care, chiar duminică, și-a sărbătorit onomastica.

Au marcat pentru CSM: Mureșan 11, Lupșe 9, Ungar 4, Rogoz 4, Raul Pop 4, Alisie 3, Mateș 2, Morar 1. Au mai jucat Petruș, Cioroiu și Pogyină.

Sâmbătă, în ultima etapă a turului de campionat, CSM Satu Mare va evolua în deplasare, la Oradea.