CSM Satu Mare – Victoria Carei 1-1 (1-0)

Derby-ul Seriei C din Liga 4 la fotbal, dintre CSM Satu Mare și Victoria Carei, s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce la pauză gazdele au condus cu 1-0.

Acest rezultat menține imaculată rubrica înfrângerilor din dreptul fiecărei echipe. În același timp, Victoria își consolidează poziția de lider în serie. Dar CSM Satu Mare are trei jocuri mai puțin disputate. Cum acestea nu se vor mai disputa, vor fi omologate cu 3-0 în favoarea echipei sătmărene. În felul acesta CSM va egala la puncte echipa din Carei.

Meciul disputat sâmbătă, pe o ploaie măruntă și rece, pe un teren care a rezistat până la capăt, nu a fost unul foarte spectaculos. Formația sătmăreană a dominat mai mult, uneori autoritar, dar nu și-a creat mari ocazii de gol. Cu două linii defensive în fața porții, careienii au blocat de regulă tentativele de combinații și de șut ale grupării sătmărene. Iar când aceștia au șutat s-a opus cu succes bravul portar Armoș. Apoi Gabi Cădar, principalul marcator și om de șut de la CSM, nu s-a aflat într-o zi prea bună, reușind rareori, mai bine zis deloc, să pună în pericol poarta adversă. Mai mult, în minutul 32 a irosit o lovitură de la 11 metri acordată corect după un fault în careu comis de Neyiki asupra lui Schwarckopf. Cădar a șutat slab, la un metru în stânga portarului careian, care a reușit să respingă balonul.
Totuși, în minutul 43 gazdele au deschis scorul. Rareș Nyilvan a șutat puternic de la 20 de metri, portarul a respins în față până la Bogdan Faur care, atent, a marcat din 7 metri.

După pauză jocul a fost asemănător cu cel din prima repriză. Gazdele au atacat, oaspeții în frunte cu bravul portar Armoș, în zi foarte bună, s-au apărat. Totuși, oarecum contrar cursului jocului, Victoria a egalat în minutul 56. După o centrare din fază fixă, balonul a fost scăpat de Curileac până la Tillinger și jucătorul dorit cândva cu insistență de Costel Gâlcă la FCSB a marcat cu un șut din marginea careului. Cu noroc, pentru că balonul a fost deviat de un apărător sătmărean derutându-l pe Curileac.
După gol sătmărenii au forțat, au pus presiune pe apărătorii oaspeți. Dar în ciuda ocaziilor avute, inclusiv o bară din 5 metri, prin Tincău, bravul portar Armoș nu a putut fi învins. ”Rezultat mincinos” a spus după meci Zoli Ritli. Așa o fi, dar la final se numără golurile, nu ocaziile.

CSM: Curileac – Tincău, Negrean, R. Ritli, Ionescu, B. Nyilvan, Șimon, Schwarckopf, R.Nyilvan, Faur, Cădar/ Oșan, Jakkab, Bordac, Zima, Dragoș, Horotan, Țoca. Antrenor: Zoltan Ritli.
Victoria: Șandor Armos – Griszhaber, Oros, Neyiki, Holczberger, Ghiarfaș, Dallos, B. Bakai, Tillinger, Zbona, Vereș/ Mitracica, Mihai, Kotter, Vasiu, Ghic, Schuller. Antrenor Botan Marius.