Culturism – Trei medalii de aur pentru baimareni la Campionatul National

La Targu Mures, in organizarea Clubului Sportiv Universitar din localitate, in colaborare cu Federatia Romana de Culturism si Fitness, a avut loc Campionatul National de culturism, seniori si senioare, perechi. Au participat peste 50 de sportivi seniori, care au implinit varsta de 21 ani, si sportivii juniori finalisti pe locurile 1-6 la Campionatul National de Juniori. De la Clubul Sportiv Municipal Baia Mare, Petru Visovan a devenit campion national la categoria 65 kg. Raluca Grebla a cucerit medalia de bronz, la categoria 55 kg, Paul Muntean a concurat la categoria 85 kg si s-a clasat pe locul VI (antrenor coordonator – Iosif Szabo, antrenor – Maria Szabo). Pentru sportivii de la CSM Baia Mare, competitia urmatoare este concursul Grand Prix de la Dej, care are loc la sfarsitul acestei saptamani.

De la Clubul Sportiv Gold Star Baia Mare, Laszlo Kovacs a castigat medalia de aur la categoria 80 kg. Petru Moja s-a clasat pe locul VI la categoria 75 kg (antrenor – Monica Muresan). Pentru sportivii de la Gold Star, urmatoarea competitie este Campionatul National de Fitness si BodyFitness de la Iasi, care se va derula in 9 octombrie.

De la GYM Ovidiu Baia Mare, Ovidiu Cozma a cucerit medalia de aur la categoria 70 kg, in timp ce Silviu Pop s-a clasat pe locul IV, la categoria 85 kug (antrenor – Ovidiu Kozma).