Cupa Satu Mare la karting, un concurs naţional

În 7-8 septembrie, pe Bulevardul Transilvania

kartingMunicipiul Satu Mare va găzdui în zilele de 7 şi 8 septembrie Cupa Satu Mare la karting, eveniment ce a ajuns la cea de-a doua ediţie. Pe Bulevardul Transilvania se vor afla în jur de 60 de kartişti de la 12 cluburi din ţară. Vorbim aici despre piloţi veniţi din Reşita, Cluj, Oradea, Satu Mare, Baia Mare, Suceava, Târgu Mureş şi Bucureşti.

Vor concura pe mai multe clase, printre care bambini (5-9 ani), pufo (9-13 ani), mini (12-14 ani), cadet (14-16 ani), mobra, 100 FA şi cea mai spectaculoasă 125 cc la seniori. Sunt aşteptaţi să participe toţi sătmărenii la un spectacol care cu siguranţa nu va lipsi. Oranizatorii de la Palatul Copiilor Satu Mare promit acest lucru. Evenimentul este sprijinit de Consiliul Judeţean SM şi Primăria SM, iar programul de desfăşurare este de la ora 10.00 până la ora 16.00, atât sâmbătă cât şi duminică.

Marco Bota, pe locul doi la Prejmer

Pilotul sătmărean Marco Bota (foto stânga jos – 9 ani) a participat de curând la etapa a V-a a Campionatului Naţional de karting organizat de FRAS. La Prejmer, în calificări s-a clasat pe locul II, a câştigat prefinala pornind din polle position şi a terminat pe locul doi. În clasamentul general se află pe primul loc cu 209 puncte, cu 43 mai multe decât ocupantul locului secund. Este matematic campion naţional, înainte de ultima etapă care va avea loc în Bucureşti în 21-22 septembrie.

Din sezonul următor, Marco Bota, cel care concurează pentru CSM Satu Mare şi este antrenat de Gheorghe Takacs va trece de la clasa pufo la clasa mini.