„Cupa Unio” la judo, eveniment sportiv de amploare la Satu Mare

La întreceri au participat peste 400 desportivi din ţarăşi străinătate

Cea de a 17-a ediie a Cupei Unio la judo a fost o adevărată reuşită din punct de vedere organizatoric. La invitaţia CS Unio, a Asociaţiei Judeţene de Judo, la invitaţii au răspuns “prezent” 30 de cluburi din întreaga ţară, alte câteva din Ungaria şi Polonia, astfel că numărul sportivilor care s-au întrecut în sala de sport „Gheorghe Gyurkan” din Satu Mare a depăşit cifra de 400.
Înainte de a începe întrecerile, preşedintele CS Unio, Gheorghe Istrăuan, l-a invitat să ia cuvântul pe Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare. Adrian Ştef, el însuşi fost sportiv de performanţă, i-a salutat pe toţi cei prezenţi şi le-a urat succes tuturor celor îmbrăcaţi sâmbătă în kimono-uri, spunându-le că toţi sunt învingători. Dat fiind numărul mare de sportivi, competiţia s-a derulat pe parcursul a zece ore, până seara târziu. Luptele de pe tatami au fost, de cele mai multe ori, indiferent de vârsta judokanilor, de un  bun nivel calitativ, comparabilecu finalele naţionale. Nivelul înalt al întrecerii a fost dat atât de sportivii români cât şi de cei din Ungaria şi Polonia, de asemenea foarte valoroşi. În ce priveşte comportarea sportivilor de la CS Unio, aceasta a fost în nota obişnuită, cu numeroase clasări pe podium. Astfel, în clasamentulpe echipe, elevii  antrenorilor Terely Mihaly, Ramona Igna şi Doina Czerlau, a încheiat întrecerea pe locul 3, după Liberty Oradea şi CSS Miercurea Ciuc. La individual delegaţia sătmăreană a avut nouă medaliaţi, dintre care patru au obţinut aurul, alături de un medaliat cu argint şi patru de bronz.
U-11: Dominic Stan (30 kg) – locul 1, Christian Felber (27 kg) – locul 3, Ionuţ Moga (50) – locul 3.
U-13: Czerlau Jennifer (48 kg) – locul 1, Norbert Domuţa (30 kg) – locul 2.
U-15: Czerlau Mercedes (52 kg) – locul 1, Florin Faur (66 kg) – locul 1, Sabin Demian (42 kg) – locul – 3,  Alex Grozea (66 kg) –  locul 3.
La final, oragizatorii ţin să aducă mulţumiri Sindicatului Unio, preşedintelui Adrian Oros, care de fiecare dată este alături de sportivi. Se aduc apoi mulţumiri Consiliului Judeţean, Consiliului Local, celor de la Clinica Sfântul Anton care au asigurat asistenţa medicală, celor de la Fuşle Security, Liceului cu Program Sportiv, Asociaţiei Judeţene de Judo, SC Rubin King Carei, familiilor Czerlau, Pelcz, Fuşle, Şereş, Domuţa, Kovacs şi Grigore Hotca, de asemenea arbitrilor competiţiei, care au contribuit deopotrivă la reuşita evenimentului de sâmbătă.