David Popovici a fost ales cel mai bun înotător european al anului 2022

Rezultatele excepţionale înregistrate pe parcursul anului 2022 de românul David Popovici au primit o nouă recunoaştere internaţională.

În ancheta efectuată de Liga Europeană de Nataţie (LEN) David Popovici a fost desemnat cel mai bun înotător al anului 2022 în timp ce la feminin premiul cel mare a fost atribuit sportivei din Lituania, Ruta Meilutyte, campioană mondială şi europeană la 100 m bras.

Popovici a obţinut 56,16 la sută din totalul voturilor exprimate la mare distanţă de al doilea clasat, ungurul Kristof Milak 22,71 la sută). Pe locul trei s-a clasat italianul Thomas Ceccon (13,79 la sută), pe patru francezul Leon Marchand (4,77 la sută) şi pe cinci italianul Nicolo Martinenghi (2,56 la sută).

Vă reamintim că pe parcursul anului 2022, David Popovici, în vârstă de 18 ani, a cucerit două medalii de aur la Mondiale (100 m liber, 200 m liber), două medalii de aur la Europene (100 m liber, 200 m liber), stabilind cu acest prilej şi un nou record mondial în proba de 100 m liber. În plus a luat argintul la Campionatele Mondialele în bazin scurt (100 m liber), obţinând şi trei titluri mondiale de juniori şi patru europene de juniori.

La feminin clasamentul a arătat în felul următor< 1.Ruta Meilutyte (Lituania) – 37,20%, 2.Sarah Sjostrom (Suedia) – 35,11%, 3.Marritt Steenbergen (Olanda) – 18,75%, 4.Benedetta Pilato (Italia) – 8,93 %.

Liga Europeană de Nataţie stabilit clasamente de final de an 2022 şi la înot sincron, în probele de sărituri în apă etc. La sărituri de la mare înălţime, masculin, pe Constantin Popovici a ocupat primul loc după ce a cucerit titlul de campion european şi a fost al cincilea clasat în clasamentul World Series (64,77% din voturi) iar Cătălin Preda, vicecampion european şi al treilea în ierarhia World Series (24,18%) a fost pe locul 2.

În stabilirea clasamentelor s-a luat în consideraţie votul publicului (30%) şi al a membrilor Ligii Europene de Nataţie (70%). Acestea au fost primele distincţii pe care le obţine România în cadrul Premiilor LEN, instituite în 2008. Votul publicului a contat în procent de 30%, restul de 70% revenind membrilor Ligii Europene de Nataţie.