De la ora 22.00, marea semifinală: Germania – Franța

euroUn singur regret avem înaintea semifinalei de azi. Acela că o echipă va părăsi competiția. La Marseille ne așteaptă Germania – Franța, un meci care cu siguranță putea fi finala lui Euro 2016.

Două reprezentative care pe merit au ajuns în penultimul act. Sunt două dintre echipele care nu au pierdut niciun meci la actualul turneu final. Și sunt două dintre naționalele cele mai valoroase din Europa. Germania ocupă primul loc cu o valoare de 562 milioane de euro, iar lotul Franței depășește 445 milioane de euro. Ne așteaptă un meci calitativ, o adevărată semifinală de fotbal.

Nemții au terminat primii în Grupa C cu două victorii și o remiză, pentru ca în optimi să elimine Slovacia cu 3-0. În sferturi au avut un meci lung, dar în care s-au impus cu Italia la loviturile de departajare. Selecționerul Joachim Low are probleme de lot. Hummels este suspendat, iar Gomez și Khedira sunt accidentați. Nici Schweinsteiger nu este refăcut total.

“Cocoșii galici” au câștigat Grupa A, de asemenea cu două victorii și o remiză. În optimi a eliminat Irlanda cu 2-1, iar în sferturi nu a întâmpinat probleme cu Islanda, scor 5-2. Franța este norocoasă, selecționerul Didier Deschamps nu întâmpină probleme de lot. Luând în considerare probleme Germaniei, Franța pornește ușor favorită.

Formații probabile:
Germania: Neuer – Hector, Howedes, Boateng, Kimmich, Can, Kroos, Ozil, Goetze, Draxler, Muller. Selecționer: Joachim Low.
Franța: Lloris – Sagna, Rami, Kolscielny, Evra, Kante, Matuidi, Pogba, Payet, Greizmann, Giroud. Selecționer: Didier Deschamps.

Meciul începe de la ora 22.00 și se va vedea în direct pe Pro TV și Dolce Sport. UEFA a delegat o brigadă italiană, cu Nicola Rizzoli la centru. Acesta va fi ajutat de Elenito Di Liberatore și Mauro Tonolini – asistenți, respectiv Daniele Orsato și Antonio Damato – adiționali. Slovenul Damir Skomina a fost delegat ca arbitru de rezervă.