Decebal câştigă la limită derby-ul cu Someşul Oar

decebalPe terenul din Decebal s-a jucat duminică derby-ul etapei a 22-a. Echipa locală, Luceafărul, a primit vizita Someşului Oar. Un duel între primele două clasate, un meci intens, decis în ultimele minute de joc.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu echipa gazdă ceva mai ofensivă. Oarul s-a apărat foarte bine, dar i-a trecut trei ”gloanţe” pe lângă ureche în minutul 38. Cireap a trimis mingea cu capul din 6 metri, portarul oaspete a respins până la Lihet care a ratat şi el din puţini metri. Balonul i-a revenit lui Cireap cel care a oferit probabil ratarea campionatului. Din 2 metri, cu poarta goală, a trimis mingea cu capul peste. S-a intrat cu 0-0 la pauză, iar partea secundă a fost una dramatică, dar încheiată cu bine pentru Decebal. Lihet a ratat de nenumărate ori. Printre altele, mingea a trecut de două ori milimetric pe lângă, iar o data, Morar a respins cu dificultate. Oarul a răspuns prin Tasi, cu un şut violent de la 20 de metri, parat miraculous de Olaru.

În minutul 81, Marinaş este faultat în careu, iar Decebal a primit un penalty. Ban a văzut cartonaşul galben pentru a doua oară, astfel că a fost eliminat. Acelaşi Marinaş trimite bine pe colţul stâng, însă Morar se opune. Mingea îi revine numărului 10 de la Luceafărul, dar portarul oaspete s-a aflat în zile mari. Totuşi, echipa lui Cosmin Iuhas izbuteşte să marcheze prin Cireap (min. 83), cu capul din 5 metri. În prelungirile partidei, Oarul putea să egaleze prin C. Silaghi, dar a şutat pe direcţia lui Olaru. S-a terminat 1-0, iar Decebal se distanţează la 5 puncte de locul 2, când mai sunt patru etape de disputant.

– Luceafărul: Olaru – Ilban, Potra, Glodean, Lihet, Moldovan, Cireap, Godje (cpt.), Istrate, Găvruş, Marinaş. Rezerve: Chioran, S. Pop, Stoica, Nemet. Antrenor: Cosmin Iuhas.
– Someşul: Morar – Ban, Nagy, D. Botoş, Peneghi, Matei, Tasi, C. Silaghi, Kirner (cpt.), Pintye, R. Silaghi. Rezerve: Lung, Kadar, Dunca, Toth, Fernea, Costea, Mezei. Antrenor: Nagy Istvan.

1.Luceafarul Decebal 21 15 3 3 60 – 25 35 48
2.Somesul Oar 20 14 3 3 59 – 27 32 45
3.FC Olimpia II 19 13 3 3 55 – 21 34 42
4.Talna Orasu Nou 20 12 4 4 70 – 40 30 40
5.Recolta Dorolt 20 9 4 7 47 – 36 11 31
6.Vointa Doba 20 7 5 8 53 – 52 1 26