FOTBAL

Derby-ul Oașului: Oașul 1969 Negrești-Oaș câștigă categoric în fața Talnei Orașu Nou

Oașul 1969 Negrești-Oaș a învins categoric Talna Orașu Nou cu 6-0 în derby-ul Oașului, într-un meci marcat de un moment emoționant pentru gazde și de o evoluție excelentă a oaspeților, cu Denis Lazăr și Vasile Pop printre principalii marcatori.

Duminică după-amiază, sub razele blânde ale unei zile superbe de toamnă, s-a disputat mult așteptatul Derby al Oașului, în care Talna Orașu Nou a primit vizita echipei Oașul 1969 Negrești-Oaș. Spectatorii au avut parte de un meci intens, dominat de oaspeți, care s-au impus categoric cu scorul de 6-0.

Partida a început cu un moment emoționant pentru echipa gazdă, când căpitanul Bute Janos a purtat pentru ultima dată banderola într-un meci oficial. Acesta a fost un gest simbolic și plin de emoție pentru toți cei prezenți.

Din punct de vedere sportiv, jocul a fost controlat aproape în întregime de negreșteni. Aceștia au început perfect și au deschis scorul încă din minutul 3 prin antrenorul-jucător Vasile Pop, care a arătat încă o dată de ce este considerat liderul echipei. Deși Talna Orașu Nou a încercat să răspundă, apărarea solidă a oaspeților nu a cedat. Cu cinci minute înainte de pauză, Denis Lazăr a reușit să dubleze avantajul echipei din Negrești, stabilind scorul la 2-0 în favoarea oaspeților.

În repriza a doua, Oașul 1969 Negrești-Oaș a continuat să își impună ritmul și a transformat meciul într-o demonstrație de forță. Denis Lazăr a mai înscris de două ori, completând hat-trick-ul, în timp ce Vasile Pop și Raul Negrean au contribuit fiecare cu câte un gol, ducând scorul final la un impresionant 6-0.

Acest rezultat marchează cea mai clară victorie a sezonului pentru echipa din Negrești-Oaș, care se află într-o formă excelentă în Liga 4 Elite.

Liga 4 Elite | Etapa 3
Talna Oraşu Nou 0-6 Oaşul 1969 Negrești-Oaș (0-2)

Talna Oraşu Nou:
Daniel Miclea – Fedor Buciută, Florin Palinceac, Gabriel Costea, Marian Demian, Bute Janos (cpt.), Srepler Erich, Vlad Negrean, Covaci Nandor, Răzvan Aspru, Raul Ștef.
Rezerve: Bogdan Hoban, Flaviu Ionescu, Michel Fedorca, Antonio Pașca, Călin Turșuc, Tyvodar Bogdan, Erdei Sandor, Jakab Krisztian.
Antrenor: Ioan Donca

Oaşul 1969 Negrești-Oaș:
Dombraddi Balazs – Milian Urs, Andrei Surd, Adrian Oros, Cătălin Iancău, Lusien Contra, Lucian Homorozan (cpt.), Vasile Pop, Alexandru Mărieș, Denis Lazăr, Raul Negrean.
Rezerve: Denis Bucurenciu, Yattara Yamoussa, Alesandro Mihoc, Flavius Goja, Lucian Pop, Darius Băcanu, Adrian Huja.
Antrenor: Vasile Pop

Cu această victorie categorică, Oașul 1969 Negrești-Oaș Oașul 1969 Negrești-Oaș a învins categoric Talna Orașu Nou cu 6-0 în derby-ul Oașului, într-un meci marcat de un moment emoționant pentru gazde și de o evoluție excelentă a oaspeților, cu Denis Lazăr și Vasile Pop printre principalii marcatori. confirmă forma excelentă de joc și își consolidează poziția în clasamentul Ligii 4 Elite.