Două turnee de fotbal copii la Orașu Nou

La grupa 2005 a câștigat Plimob Sighet iar la 2002 LPS Satu Mare

Sâmbătă și duminică, pe terenul de la la Orașu Nou s-au disputat două turnee de fotbal pentru copii. Primul s-a disputat sâmbătă și a fost organizat pentru copiii născuți în 2005, iar al doilea, cel pentru copii din 2002, s-a disputat duminică.

Primul turneu a reunit la start următoarele 8 echipe: Talna Orașu Nou, Juniorul, FC Olimpia și Primavera Satu Mare (Grupa A), respectiv Plimob Sighet, Il Calcio Negrești, Stăruința Berveni și FC Olimpia II.

În urma disputării meciurilor clasamentul final a fost următorul: 1. Plimob Sighet, 2. Il Calcio, 3. Juniorul, 4. Talna Orașu Nou, 5. Stăruința, 6. Olimpia I, 7. Olimpia II, 8. Primavera.

Turneul a fost organizat de AS Talna Orașu Nou prin grija profesorului Nagy Florian.

Duminică s-a disputat turneul pentru copii născuți în anul 2002 sau mai tineri. Dotat cu Cupa “Fedorca” turneul a avut la start tot un număr de 8 echipe.

Grupa A: Plimob Sighet, Juniorul, Primavera și Kinder Carei.

Grupa B: LPS Satu Mare, Gloria Bistrița, Atletic Sighet, Dynamic Baia Mare.

După meciurile din grupe și cele eliminatorii, finala s-a disputat între LPS Satu Mare și Gloria Bistrița. Echipa antrenată de Gheorghe “Borg” Lohan a câștigat meciul cu 3-0 și implicit turneul.

Finala mică s-a jucat între Plimob și Juniorul. Echipa sătmăreană, antrenată de Nelu Donca, s-a impus cu scorul de 3-2 și s-a clasat pe locul 3, iar Plimob pe locul 4. În continuare, Primavera a terminat pe 5, Kinder pe 6, iar Atletic Sighet și Dinamic au încheiat plutonul.