“Duelul giganților” câștigat de baschetul sătmărean

CSM Satu Mare – ICIM Arad 81-75 (40-39)

Extraordinar, fantastic, incredibil! Acestea ar putea fi primele cuvinte după meciul de duminică seară, de la sala LPS, dintre baschetbalistele de la CSM Satu Mare și ICIM Arad, într-un meci reprogramat, care trebuia să se dispute pe 4 noiembrie. Elevele lui Dan Fleșeriu au întâlnit liderul la zi al Ligii Naționale, reușind să se impună, după lupte grele, cu 81-75 (40-39).

S-a jucat în forță încă din debutul partidei, oaspetele reușind să se impună în primul sfert, cu 25-22. Însă sfertul al doile a fost adjudecat de CSM, la o diferență de patru puncte, 18-14, iar echipa sătmăreană a intrat la cabine în avantaj, minim, 40-39. A treia parte a aparținut din nou ICIM-ului, care s-a impus cu 23-18, pe tabelă, 62-58 pentru Arad. Însă în ultima parte, fetele noastre au dat lupte grele, s-au mobilizat, s-au concetrat și s-au impus cu 23-13, scor 81-75. Cu cinci minute înainte de final scorul era 70-68, însă baschetbalistele de la CSM nu s-au precipitat, și-au mărit avantajul la 76-70, Aradul a avut ultimele svâcniri, 78-75, dar nu a mai fost timp să revină în joc, consemnând victoria sătmăreană.

Dacă la Arad o singură jucătoare a reușit să facă diferența, Chrissy Givens, cu 31 de puncte, la CSM Italee Lucas a reușit 19, Shanika Freeman 22 și Annemarie Părău, 23, cu toate că a venit după o accidentare, au dus echipa spre victorie. Toate sportivele care au intrat pe teren au arătat dăruire, forță, Italee Lucas reușind din nou un meci mare, dar merită felicitări întreaga echipă. Pentru CSM au jucat Annemarie Părău 23 puncte, Shanika Freeman 22, Italee Lucas 19, Dara Kovacevic 6, Khadijah Whittington 5, Utahya Drye 4, Hajnalka Szlimak 2 și Andreea Orosz. Această victorie este menită să ridice moralul echipei, care a pierdut la scor ultimele două întâlniri din FIBA Eurocup, la Vologda și la Montpellier. Următorul meci este programat joi, pe teren propriu, tot în cupele europene, de la ora 18.00, cu SISU Gentofte din Danemarca.

Rămas bun, Daniel Prodan!

Asculta acest articol Update: Didi Prodan va fi înmormântat sâmbătă, de la ora 14.00, în Pipera, la cimitirul Sfântul Ilie.