Duelul noilor antrenori: Milu Petric vs. Lucian Homorozan

Turul Micula primește vizita echipei Talna Orașu Nou

eliteSfârșitul de săptămână programează cea de-a 15-a etapă din cadrul Ligii a IV-a “Elite”. O rundă care se anunță a fi extrem de interesantă cu meciuri între echipe puternice. Unul dintre ele este Turul Micula – Talna Orașu Nou.

Desigur, dacă privim clasamentul general, locul 10 cu locul 2, pare a fi un duel mai dezechilibrat. Dar, în pauza de iarnă s-au făcut schimbări majore și ne referim aici la echipa gazdă de duminică. Pe bancă a revenit antrenorul Milu Petric (foto – stânga), cel care a adus cu el jucători valoroși. Promite să aibă un cuvânt greu de spus în returul acestui campionat. Cu el pe bancă, Turul Micula nu a pierdut niciodată cu Talna Orașu Nou. Este primul meci pentru Micula, cel din etapa trecută cu Luceafărul Decebal a fost amânat. Între timp, a câștigat cu 4-1 un meci amical cu Viile Satu Mare. “Surpriză va fi dacă ne bate Orașu Nou. Micula merge la victorie”, ne-a declarat Milu Petric.

Talna are și ea un nou antrenor. Lucian Homorozan, cel care este și jucător, a debutat în noua sa funcție în runda a 14-a, în deplasare la Cetate Ardud. Chiar dacă a bătut cu 4-1, a avut parte de un meci greu în primele 70 de minute. Orașu Nou a urcat pe poziția a 2-a în clasament, iar în meciul tur de acasă cu Micula s-a impus cu 3-2. Meciul se va juca duminică de la ora 16.00.

Un alt duel interesant se va juca duminică la Dorolț între Recolta (locul 5) și Someșul Oar (locul 1). Dar iată programul etapei a 15-a și oficialii delegați de AJF Satu Mare (juniorii ora 14.00, seniorii ora 16.00).

Liga a IV-a “Elite”

Sâmbătă, 28 martie:
– Schwaben Cămin – Voinţa Doba (Arbitri: Ș. Bathory, C. Matei, Ghe. Petreuș. Obs: Z. Pataki)
– Unirea Tășnad – Sportul Botiz (Z. Lupcsa, K. Toth, G. Koszor, R. Chiorean)
– Viitorul Vetiş – Luceafărul Decebal (R. Bogdan, D. Costea, Cr. Pop, S. Cseh)