După 92 de zile a venit și victoria în dreptul sătmărenilor

Foresta Suceava – FC Olimpia 0-4 (0-2)

În așteptarea vacanței de vară, FC Olimpia Satu Mare a jucat duminică în etapa 37 din Liga II. Pentru această rundă sătmărenii s-au deplasat la Suceava unde au întâlnit pe Foresta din localitate. Iar trupa lui Bogdan Andone a obținut un rezultat logic, s-a impus fără probleme în fața unei echipe care suferă de câteva săptămâni.

Suceava a trimis în teren mulți jucători tineri, iar sătmărenii, mai experimentați, au modificat tabela după doar șapte minute de joc. Conform colegilor noștri de la Liga2.ro, Olimpia a deschis scorul prin Krausz, a reluat cu piciorul din puțini metri o centrare a lui Duruș de pe partea dreaptă (min. 7). Trei minute mai târziu s-au remarcat și gazdele. Dar șutul lui Vraciu de pe dreapta, de la 11 metri, a izbit transversala lui Dascălu (min. 10). Olimpia putea să-și dubleze avantajul prin Vasile Pop, dar șutul lui la colțul scurt, de la marginea careului, a fost scos din vinclu de portarul gazdă (min. 20). În fine, a venit și golul desprinderii. Duruș a luat prin surprindere defensiva Forestei, a scăpat singur pe dreapta, iar aflat singur cu Hînțescu, a trimis mingea în poartă cu un șut la colțul lung. Până la pauză au mai fost consemnate două ocazii ale sătmărenilor, ale lui Villand (min. 31) și V. Pop (min. 34).

La reluarea jocului s-au mai remarcat Krausz (min. 47) și Pană (min. 54), iar alte două goluri s-au înscris pe final de meci. Juniorul David Cocian a marcat primul său gol la echipa mare a Olimpiei. A trimis mingea în poarta goală din 8 metri, după un contraatac și o pasă excelentă marca Villand (min. 85). Scorul final de 4-0 a fost stabilit de Romario Rus în al treilea minut suplimentar al reprizei secunde. Hînțăscu a respins în față un șut puternic, Aeroaiei a vrut să degajeze, dar a făcut-o până în jucătorul sătmărean, iar din Rus mingea s-a dus în poartă.

Foresta – Olimpia s-a terminat 0-4, iar pentru sătmăreni este prima victorie obținută pe teren după o pauză de 92 de zile. A mai câștigat pe 25 februarie în deplasare la FC Brașov.

Foresta: Hînţăscu (cpt.) – Aeroaiei, Ciobanu (Bosânseanu 63′), Florescu, Cerlincă, Buziuc, Stănescu, Dănilă, Căinari (Scutariu 27′), Vraciu (Coroamă 71′), Grumezescu. Antrenor: Marius Lup.

Olimpia: Dascălu – Duruş, Mureşan, Heil (cpt.), Faur, Villand, Pană (Rus 66′), Krauzs – V. Pop, Roşu (Voicu 62), Erdei (Cocian 73′), Rezerve neutilizate: Şuta – Szolosi, Chitaş, A. Văsălie. Antrenor: Bogdan Andone.