După Dinamo, CSM Satu Mare merge la Steaua

Miercuri, ora 16:00, la TVR 2, în etapa a treia a Ligii Naționale la handbal masculin

Fază din meciul Satu Mare - Focșani
Fază din meciul Satu Mare – Focșani

A treia etapă a Ligii Naționale la handbal masculin aduce în fața sătmărenilor Steaua, cu siguranță cea mai titrată echipă din istoria handbalului din România. E drept, Steaua nu mai este ce a fost odată. Iar acum, după două etape disputate în Liga Națională, are doar un punct și este cu un loc deasupra CSM-ului sătmărean.

E drept, nici handbaliștii sătmăreni nu au arătat mare lucru în primele două meciuri, iar misiunea lor la București va fi extrem de dificilă. Dar, poate, dacă vor repeta jocul bun din primele minute ale reprizei secunde din meciul cu Dinamo, sau o parte din jocul cu CSM Focșani, elevii lui Iuliu Varady pot spera la mai mult decât o înfrângere onorabilă. Dar jocul bun trebuie să țină un meci întreg, nu câte o jumătate de repriză. Altfel echipa sătmăreană se va fixa pe ultimul loc, poziție de care cu greu va scăpa. Dar să nu fim pesimiști.

Handbaliștii de la CSM au pornit spre București marți dimineață, cu întreg lotul valid. Iar după meciul de la București delegația sătmăreană se va deplasa direct la Odorhei, acolo unde va juca sâmbătă cu echipa din localitate.

Partida Steaua – CSM Satu Mare va începe la ora 16:00 și va putea fi urmărită în direct la TVR 2. Arbitrii partidei sunt I. Ifrim și O. Ilisei din Piatra Neamț, în timp ce observatorul de joc este N. Rusu din Constanța.