După un drum lung a venit şi victoria

Rapid – CSM Satu Mare 70-87 (40-43)

Echipa de baschet feminin de la CSM Satu Mare s-a deplasat în Bucureşti, acolo unde vineri a avut de suţinut un meci cu formaţia CS Rapid. După un drum lung al sătmărencelor a venit şi victoria, acestea s-au impus cu 87-70 (43-40).

Baschetbalistele antrenorului Dan Fleşeriu au pornit spre capitală joi seara, urmând ca vineri să întâlnească ocupanta locului 12, CS Rapid. Fetele noastre au reuşit să obţină victoria după un drum obositor de 12 ore cu trenul.

Meciul a început de la ora 12.30, primul sfert a fost puţin mai greu pentru sătmărence. A fost singurul pe care nu l-au câştigat, el terminându-se la egalitate 23-23. CSM a deschis scorul de pe tabelă prin Drye cea care a transformat o aruncare de două puncte. În doar 3 minute, sătmărencele s-au văzut conduse cu 9-2, dar au revenit pe parcurs. Celelalte trei sferturi au fost câştigate de CSM Satu Mare cu 20-17, 24-20 şi 20-10. Ultimul sfert a fost al baschetbalistei Dara Kovacevic cu 10 puncte înscrise. Pentru CSM Satu Mare au marcat, Dara Kovacevic 18 puncte cu 9 recuperări, Shanika Freeman 14 puncte cu 14 recuperări, Hajnalka Szilmak 12 puncte, Utahaya Drye 10 puncte, Andreea Orosz 9 puncte, Monica Ivan 7 puncte, Rada Giurgiu 6 puncte, Annemarie Părău 6 puncte şi Florentina Ardeleanu 5 puncte.

Meciul de vineri a contat pentru etapa cu numărul 29 din Liga Naţională de baschet feminin, iar cu această victorie elevele antrenorului Dan Fleşeriu se află pe locul 3 în clasamentul sezonului regulat cu 45 de puncte. Pe locul 4 se află Sepsi cu 42 de puncte, cea care întâlneşte, sâmbătă, acasă, echipa din Târgovişte, echipa care trebuie neaparat să bată pentru a termina pe primul loc. Aradul nu mai are de jucat, ocupă primul loc cu 50 de puncte, iar Târgovişte cu două meciuri în minus are 47 de puncte.

Pentru sătmărence urmează ultimul meci, cel din etapa a 30-a. Acesta va avea loc miercuri de la ora 18.00 în Sala LPS din Satu Mare. Sâmbătă se mai joacă din etapa a 29-a: Sepsi – Târgovişte, Timişoasa – Braşov, Nova Vita – Craiova şi Alexandria – Sportul Studenţesc. Vineri, U. Cluj – Alba Iulia se joacă azi de la ora 16.00.