După un meci frumos al tricolorilor, România a bătut Turcia cu 2-0

Meciul de la Cluj, dintre echipele naționale ale României și Turciei s-a închieat cu victoria fotbaliștilor tricolori, scor 2-0, la pauză 1-0. Victorie meritată a tricolorilor care au fost superiori adversarilor, au dominat mai mult și au avut mai multe ocazii.

Dar dincolo de victorie, importantă desigur, îmbucurătoare a fost atitudinea jucătorilor. Aceștia au jucat cu plăcere, cu dăruire, cu zâmbetul pe buze, acțiunile au avut consistență, viteză. Și am văzut și două goluri frumoase. Iar peste toate, prin joc și atitudine, fotbaliștii tricolori i-au cucerit pe cei circa 10.000 de spectatori care au scandat minute în șir numele lor.

De menționat că echipa noastră pare să-și fi găsit și un decar, pe Gicu Grozav, autor al ambelor goluri. Primul a fost marcat în minutul 42 când Grozav a finalizat o acțiune la care au mai participat Budescu și Pintilii. Al doilea gol a venit în minutul 69 când același Grozav și-a fentat adversarul direct și a înscris cu un șut în diagonală expediat de la 8-9 metri.

Sigur, nu trebuie să cădem pe spate, a fost doar un meci amical. Si, de altfel, România mai învins Turcia. De câteva ori, începând de la Rovine și terminând cu Rahova și Grivița. Să notăm că în echipa Turciei, cu Mircea Lucescu la timonă, au fost folosiți mulți jucători tineri.

Pentru naționala României urmează marți un meci amical, cel cu naționala Olandei, o altă echipă care a ratat calificarea la Cupa Mondială din 2018.

România: Pantilimon (Niță, min. 71) – Săpunaru (Bălașa, min. 75), Chiricheș (cpt.), Grigore, Toșca – Pintilii, Stanciu (Alibec, min. 77) – Deac (Torje, min. 62), Budescu (Bicfalvi, min. 72), Grozav – Keșeru (Andone, min. 67). Selecționer: Cosmin Contra.

Turcia: Tekin – Tufan (Yardimci, min. 83), Aziz, Soyuncu, Turan – Inan (Under, min. 46), Yokușlu – Yazici (Malli, min. 46), Ozyakup, Calhanoglu (Karaman, min. 64) – Tosun. Selecționer: Mircea Lucescu.