Echipa sătmăreană învinsă în prelungirile meciului

* Naţional Sebiş – FC Olimpia 3-2 (2-2)

Olimpia a pierdut un meci pe care putea să-l câştige şi să se menţină în plasa liderului, FC Hunedoara. Numai că, în ciuda diferenţei de valoare, a unui joc bun de ansamblu, Olimpia a pierdut meciul în urma unor greşeli şi ghinioane.

Mai mult, golul înfrângerii a venit în plină dominare sătmăreană, în ultimul minut al prelungirilor. Dar aşa este fotbalul, uneori nedrept. Păcat pentru Olimpia pentru că, în urma acestei înfrângeri formaţia sătmăreană s-a îndepărtat definitiv de promovarea în Liga II-a, obiectiv care a devenit doar un vis.

Gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin Coţan care a profitat de alunecarea lui Homorozan şi a înscris din apropiere. Dar formaţia sătmăreană nu cedează şi în minutul 23 egalează prin Hanus, lob elegamt peste portarul advers. Mai mult, în minutul 25 Iuhas înscrie din careu după o fază prelungită de atac a Olimpiei. Din păcate, avantajul formaţiei sătmărene a durat destul de puţin pentru că, în minutul 33 arbitrul a dictat un penalti pentru gazde, dar după ce în prealabil un sebişan faultase în atac. Cum Necuşulescu a transformat lovitura, scorul a devenit 2-2.

În partea a doua Olimpia a construit frumos, a avut mai multe faze de atac finalizate cu şuturi bune ale lui Feier, Molnar, Hanus. Dar golul a căzut în poarta Olimpiei, în plină dominare sătmăreană, la un contraatac al gazdelor.
* Olimpia: Şuta – Homorozan, Iuhas, Sabău, Glodean, Hanus, Micaş, Botoş, Gavrilescu, Marinaş, Dragoş/Dănilă, Feier, Molnar. Ghiriti.