Egal norocos pentru Portugalia

usaDuminică seara s-au jucat ultimele meciuri din etapa a doua, din grupele C.M. Belgia a obținut calificarea în optimi după ce a bătut Rusia cu 1-0, prin golul marcat de Origi, abia în minutul 89. Imediat după acest meci a început partida dintre Algeria și Coreea de Sud. “Vulpile deșertului” s-au impus fără probleme cu 4-2 (Slimani ’26, Halliche ’28, Djabou ’38, Brahimi ’62/ Son Heung-Min ’50, Koo Ja-Cheol ’72).

Ultimul meci al rundei a doua s-a jucat la Manus între SUA și Portugalia. Ambele formații și-au creat mari ocazii în prima repriză. Lusitanii au intrat la pauză cu 1-0, după golul marcat de Nani (min. 5). SUA s-a văzut mai periculoasă în a doua repriză. A egalat prin Jones (min. 64) și a trecut în avantaj prin reușita lui Dempsey (min. 81). Golul salvator pentru Portugalia a venit în minutul 95, după o centrare perfectă a lui Ronaldo. Varela a pus capul și a stabilit scorul final, 2-2.