Elevele lui Dan Fleșeriu s-au impus în fața unui adversar incomod

Sportul Studențesc – CSM Satu Mare 56-84 (31-42)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat sâmbătă, în Liga Națională, la București cu Sportul. A fost un meci pe care echipa pregătită de Dan Fleșeriu l-a controlat până la final, reușind să câștige toate sferturile, scor final 84-56 pentru CSM.

Pe sferturi scorul a fost Sportul – CSM 17-20, 14-22, 19-26 și 9-16, la pauză 31-42. Florentina Ardeleanu, actuală componentă de la CSM a evoluat împotriva fostei sale echipe și a făcut-o bine, reușind 13 puncte, 4 pase decisive și două recuperări. Însă performera acestei întâlniri a fost Khadijah Whittington, cu 22 de puncte și 9 recuperări, din care 8 defensive. Din nou s-a ratat mult pe contra-atac, nu mai puțin de 11 au fost ratările baschetbalistelor de la CSM față în față cu panoul. Shanika Freeman nu a evoluat, suferind o ușoară întindere în urmă cu mai multe zile, iar antrenorul a considerat că nu merită să o forțeze.

Au evoluat pentru CSM Khadijah Whittington 22 puncte, Florentina Ardeleanu și Monica Ivan 13, Utahya Drye 11, Andreea Orosz 8, Dara Kovacevic și Annemarie Părău câte 6, Hajnalka Szlimak 5 și Rada Giurgiu.

Delegația sătmăreană a pornit duminică în jurul orei 15.00 din capitală, cu destinația Craiova. Asta pentru că echipa sătmăreană joacă un meci în devans, contând pentru etapa 22, cu SCM din Craiova, luni, de la ora 14.30.