CLASAMENT FINAL

Emanuel Gyenes pe locul 23 la Raliul Dakar 2024

Vineri într-o atmosferă plină de adrenalină și suspans, s-a încheiat ediția 2024 a celebrului Raliu Dakar, raliu în care piloții auto și moto s-au întrecut vreme de două săptămâni, pe nisipurile din deșertul Arabiei Saudite.

Aflat pentru  a 14-a oară la start, sătmăreanul Emanuel (Mani) Gyenes, un nume familiar în lumea competițiilor off-road, a reprezentat cu succes echipa Autonet Motorcycle Team la clasa moto.
Pe o motocicletă 450 Rally Replica și cu numărul 34, Mani Gyenes a făcut față provocărilor raliului, alăturându-se celor peste 130 de motocicliști din toată lumea.
Onorat cu titlul de ”legendă” după al 10-lea start, Mani Gyenes a concurat la clasa Malle Moto, renunțând astfel la asistența tehnică pe parcursul întregului raliu.
Cu un timp total de 58 de ore, 56 de minute și 58 de secunde, sătmăreanul a terminat pe locul 23, la 7 ore, 26 de minute și 50 de secunde de învingătorul clasei moto, Ricky Brabec din SUA.
Amintim că obiectivele sătmăreanului la acest Dakar au fost să se întoarcă sănătos acasă și să termine la general în Top 30. Obiectivul a fost îndeplinit el ocupând la final locul 23 unul excelent având în vedere că în fața sa au fost mulți piloți de uzină care au în spate echipe pline de profesioniști.

Clasament final clasa moto Dakar 2024

1. Ricky Brabec (SUA/Honda) 51h 30′ 08”
2. Ross Branch (Botswana/Hero) 51h 41′ 01”
3. Andrien Van Beveren (Franţa/Honda) 51h 42′ 33”
4. Kevin Benavides (Argentina/KTM) 52h 08′ 56”
5. Toby Price (Australia/KTM) 52h 15′ 36”
La clasa auto, spaniol Carlos Sainz (Audi) a triumfat pentru a patra oară în carier[ după succesele din 2010, 2018 şi 2020.
La 61 de ani, Carlos Sainz este cel mai vârstnic câştigător al Raliului Dakar, cursă ajunsă anul acesta la cea de-a 46-a sa ediţie. El este tatăl pilotului de Formula 1 Carlos Sainz Jr (Ferrari).
Dublu campion mondial de raliuri, Carlos Sainz a încheiat ediţia din acest an a Raliului Dakar cu un avans de 1 h 20 min 25 sec faţă de belgianul Guillaume de Mevius (Overdrive), ocupantul locului secund. Pe treapta a treia a podiumului s-a situat francezul Sebastien Loeb (Prodrive), la 1 h 25 min 12 sec.