Emanuel Gyenes și-a încheiat aventura la cel mai dur raliu hard enduro din lume

Locul 6 în ziua a 3-a de la Red Bull Romaniacs

gyenesCel mai dificil raliu hard enduro din lume a continuat vineri cu ziua a treia. S-a plecat devreme pe traseu la ediția a 12-a de la Red Bull Romaniacs, încă de la ora 7.00 în ceea ce privește clasa Silver, acolo unde l-am avut pe sătmăreanul Emanuel Gyenes.

Spunem “l-am avut” pentru că riderul de la Autonet Motorcycle Team nu va participa în ziua 4 de off-road, ultima. Pentru Gyenes a fost cea mai bună clasare. Dacă în ziua 1 a terminat pe locul 13, în a doua pe locul 14, vineri s-a clasat pe locul 6 la capătul celor 142 de kilometri. A înregistrat timpul 5 ore 29 minute și 22 de secunde. Învingătorul a fost Kevin Archer (Noua Zeelandă) cu 5 ore 18 minute și 5 secunde, iar după ce s-a impus în ziua a 2-a, românul Jozsa Norbert-Levente, a terminat vineri pe locul 2. Traseul a fost garnisit cu o mulțime de porțiuni extrem de tehnice până la service point și cu foarte multe secțiuni comune pentru clasele Gold și Silver, în a doua parte a zilei. Sosirea s-a făcut în apropiere de satul Greblești, pe concurenți i-au așteptat o spectaculoasă trecere prin râu, chiar înaintea arcului de finiș.

Gyenes s-a bucurat de traseele de la Silver, însă este din ce în ce mai evident că fără un antrenament dedicat hard-enduroului, nu a putut emite pretenții. Până să devină atât de tehnice traseele de la Romaniacs, o serie de rideri specializați pe rally-raid și enduro clasic au urcat destul de ușor pe podium. În ultimii patru ani însă a devenit evident că la clasele Gold și Silver nu mai poți termina în primii trei la general dacă nu ai un antrenament specific.

Chiar dacă nu va concura în ziua a 4-a, conform regulamentului de la Romaniacs, Gyenes va figura că a terminat concursul, nu va fi descalificat, doar penalizat. Astfel, rămâne singurul pilot care a participat și a terminat toate edițiile de la cel mai dur raliu hard enduro.

Sâmbătă, Gyenes va fi în Ungaria la cea de-a 5-a etapă din cadrul Campionatului Național de endurocross. “Țin neaparat să merg acolo pentru că în clasamentul general sunt pe primul loc. Ar fi păcat să pierd puncte”, ne spunea, zilele trecute, pilotul de la Autonet Motorcycle Team.

Sursă foto: Facebook DG Design