Etapa cu surprize în Liga 1: CFR pierde pe teren propriu, la Iași a picat “lumina”

La ora la care am scris aceste rânduri mai erau de jucat două partide din etapa cu numărul 9 din Liga 1. Dar chiar și fără aceste două partide, etapa a fost una interesantă, plină de neprevăzut, cu evenimente nu tocmai plăcute pentru unele tabere.

De exemplu, partida dintre Poli Iași și FC Viitorul a avut un deznodământ fără precedent în Liga 1. Startul meciului a fost întârziat cu 53 de minute pentru o defețiune la nocturna stadionului. Apoi, în minutul 54, nocturna a căzut pentru a doua oară cu câteva fracțiuni de secundă înaintea ca mingea șutată de ex-sătmăreanul Onea să intre în poarta lui Cojocaru. Dar arbitrul Horia Mladinovici nu a mai indicat repunerea de la centru și a fluierat finalul partidei. Conform regulamentului, oaspeții vor câștiga cu 3-0.

Un alt meci cu cântec s-a jucat la Cluj, între CFR și Gaz Metan. Oaspeții au terminat victorioși meciul, scor 2-1. La scorul de 2-0 pentru oaspeți, clujenii au trimis mingea în poartă prin Costache. Centralul Găman a arătat centrul terenului dar, după câteva secunde, a revenit asupra deciziei și nu a validat golul. Anterior, în trei momente diferite, clujenii au solicitat lovituri de la 11 metri.

În timpul meciului, dar și după meci, Dan Petrescu, aflat în tribune fiind suspendat, s-a dedat la un spectacol grotesc, cu vociferări, gesture obscene etc. El a afirmat că pleacă de la CFR și a insinuat că la nivelul FRF există o conjurație împotriva CFR. Apoi, după meci, patronul CFR-ului, Neluțu Varga a declarat că nu va trimite echipa la următorul meci din campionat.

Altfel, Universitatea a câștigat fără să forțeze prea mult meciul din deplasare cu Hermannstadt și se menține pe primul loc.

Rezultate:
• FC Argeş Piteşti – FC Voluntari 2-1
Au marcat: Meza Colli (33), Grecu (55)/Ion Gheorghe (66/11m)

• Academica Clinceni – Sepsi Sf. Gheorghe 2-0
Au marcat: Chunchukov (13), Rusescu (43)

• FC Botoşani – FC UTA Arad 2-3
Au marcat: Keyta (28/11m), Florescu (33/11m)/Morar (4, 71), Da Silva (48)

• Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-1
A marcat: Bancu (33)

• Politehnica Iaşi – FC Viitorul meci întrerupt în minutul 55, la scorul de 2-1. Conform regulamentului, FC Viitorul va câştiga meciul cu 3-0 la “masa verde”.

• CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş 1-2
Au marcat: Ciubotariu (90+1)/ Deaconu (27), Dumitru Cardoso (60)

• Chindia Târgovişte – FCSB, luni, de la ora 21:00

• Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu – amânat
Meciul a fost amânat de LPF pentru că în lotul Astrei au fost depistați mai mulți jucători cu COVID-19.

16.Astra 8 1 1 6 9-17 4
Etapa 10 (6-9 noiembrie): Astra – Clinceni, Craiova – Chindia, Voluntari – Poli Iași, Sepsi – Hermannstadt, FCSB - Botoșani, Argeș – CFR Cluj, Viitorul – Dinamo, UTA  – Gaz Metan.