Euro 2024

Euro 2024 | Germania în optimile de finală, Ungaria aproape eliminată!

Germania s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2024 după ce a învins Ungaria cu 2-0, în timp ce Ungaria se află la un pas de eliminare din competiție.

Selecționata Germaniei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, competiție pe care o găzduiește, după ce a învins Ungaria cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Stuttgart Arena, în cadrul Grupei A.

După o victorie cu 5-1 împotriva Scoției, Germania a câștigat și al doilea meci din grupă, datorită golurilor marcate de Jamal Musiala (22) și Ilkay Gundogan (67).

Nationalmannschaft a dominat meciul și s-a impus fără probleme, însă și maghiarii au avut șansele lor. La doar 15 secunde de la startul partidei, echipa antrenată de Marco Rossi putea deschide scorul, dar Neuer a reușit să respingă mingea trimisă de Sallai, după o eroare a lui Kimmich.

Gazdele au preluat controlul ulterior, iar Havertz a ratat primele ocazii (5, 11), Gulacsi intervenind salvator în a doua situație.

Andrich a avut un șut blocat (12), iar Gundogan (19) nu a reușit să ajungă la centrarea lui Havertz. Germania a deschis scorul prin Musiala (22), cu un șut sub transversală, după o recuperare a lui Gundogan în careul mic.

Musiala a devenit al treilea cel mai tânăr marcator la două ediții consecutive ale EURO, la 21 de ani și 119 zile, fiind devansat doar de englezul Wayne Rooney (18 ani și 241 zile) și de maghiarul Ferenc Bene (21 ani și 114 zile). Cu două goluri marcate, Musiala este liderul clasamentului golgheterilor la EURO 2024.

Neuer a avut o intervenție spectaculoasă la lovitura liberă executată de Szoboszlai (26), iar căpitanul maghiarilor a fost blocat de Tah (29). Germania a încheiat prima repriză în atac, dar Gulacsi a respins șutul lui Musiala de la 15 metri (44).

În repriza secundă, jocul a continuat în același ritm. Kroos a avut prima ocazie, șutul său fiind deviat de Adam Nagy și respins de Gulacsi (55). Ungaria a ratat o șansă importantă de a reveni în meci (60), când Varga a trimis cu capul peste poartă, după o centrare a lui Sallai.

Germania a închis definitiv meciul în minutul 67, când Mittelstaedt a centrat în careu, iar Gundogan, nemarcat la 11 metri, a finalizat simplu la colț. Kimmich (74) și Sane (75) l-au pus la încercare pe Gulacsi, iar șutul lui Sane a fost deviat de Orban (88). Kimmich a salvat golul de onoare al Ungariei (90), respingând de pe linia porții șutul lui Orban, după ce Neuer scăpase mingea.

Cu două înfrângeri consecutive, Ungaria este aproape de eliminarea de la EURO 2024.

În celălalt meci al grupei, miercuri seara (22:00), Scoția va întâlni Elveția.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc duminică, 23 iunie: Elveția – Germania (Frankfurt, 22:00) și Scoția – Ungaria (Stuttgart, 22:00).