FC Olimpia s-a înscris, într-un final, în Liga a II-a

Sătmărenii rămân fără victorie în amicale, 1-3 cu Cigand SE

Al treilea amical al Olimpiei în decurs de 5 zile s-a soldat cu o înfrângere pentru formaţia sătmăreană. Olimpia a pierdut, scor 1-3, în Ungaria, în faţa echipei Cigand SE din al treilea eşalon al ţării vecine.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză după care, în debutul reprizei secunde, Cădar a egalat cu un şut expediat de la circa 20 de metri. Au urmat apoi 4-5 ocazii ale Olimpiei, cu trei şuturi în bară. Dar cei care au marcat au fost jucătorii unguri, în minutele 85 şi 88.

Olimpia a jucat cu: Băican – Gîţ, Heil, Iuhas, Opriş, Roghină, Şimon, Roatiş, Cădar, Bigiu, Toth/Sălăgeanu, Selagea, Villand, Bălău, Munteanu.

Sâmbătă formaţia sătmăreană va disputa un alt meci de pregătire, tot în Ungaria, la Kisvarda cu formaţia locală proaspăt promovată în Liga a II-a.

25 de echipe înscrise în Liga II-a, până vineri

Până vineri s-au înscris în Liga II-a la fotbal un număr de 25 echipe dintr-un total de 28 câte au dreptul să se joace în acest eşalon. Termenul limită de înscriere este 20 iulie, iar acum râmâne să vedem dacă se vor înscrie şi celelalte trei rămase. Astfel, se pare că vom avea tot două serii în sezonul 2015-2016 al Ligii a II-a.

Iată numele echipelor înscrise: Rapid, Oţelul Galaţi, Ceahlăul P. Neamţ, Univ. Cluj, FC Clinceni, Gloria Buzău, SC Bacău, CS Baloteşti, ACS Berceni, Farul, Dunărea Călăraşi, CS Mioveni, FC Caransebeş, FCM Baia Mare, Bucovina Pojorâta, Şoimii Pâncota, UTA Bătrâna Doamnă, Metalul Reşiţa, Chindia Târgovişte, Unirea Tărlungeni, CSM Râmnicu Vâlcea, FC Bihor, Gaz Metan Mediaş, FC Braşov şi Olimpia Satu Mare.

Rapid Suceava, CF Brăila, FCM Dorohoi sunt echipele care nu s-au înscris până vineri.

După cum se vede, printre echipele care s-au înscris se află şi Olimpia Satu Mare. Înscrierea ne-a fost confirmată de Dan Băbuţ şi s-a făcut în ziua de vineri. Dar, clubul sătmărean se confruntă în continuare cu mari probleme financiare. Luni, la Satu Mare, va avea loc o şedinţă a Consiliului Local în care se va discuta tocmai despre Olimpia. Să sperăm că consilierii vor trece peste orgoliile de partid şi vor găsi soluţii pentru a veni în ajutorul fotbalului sătmărean. Astfel, dacă va primi bani, clubul “galben-albastru” va putea încheia liniştit sezonul de vară-toamnă al Ligii a II-a.

Sursă foto: cigandse.hu