FC Kinder Carei a câștigat Cupa Digitalis la fotbal copii

La turneu au participat 6 echipe, 2 fiind din Ungaria

kinder

În organizarea Direcției de Cultură și Sport, a clubului, FC Kinder, la Carei a avut loc un turneu de fotbal pentru copii născuți în 2005, turneu dotat cu Cupa Digitalis după numele sponsorului principal. La turneu s-au înscris un număr de 6 echipe: FC Kinder, CS Juniorul Satu Mare, Il Calcio Satu Mare, Plimob Sighet, SK Cigand și Csenger. După cum se vede turneul a avut un caracter internațional, ultimele două echipe fiind din Ungaria.

Turneul a fost câștigat de echipa organizatoare, FC Kinder care a terminat neînvinsă turneul, 4 victorii și un meci egal (0-0 cu Il Calcio). În partida decisivă, FC Kinder a învins pe Cigand SE cu scorul de 2-0. FC Kinder i-a avut în lot pe următorii jucători: Leitner Emanuel, Verdeș David, Casa Adrian, Roșu Raul, Kern Raul, Haller Dominik, Gaborvigh Daniel, Rusu Raul, Ujfalusi Sebastian, Gliguța Luca, Orosz David, Balogh Paul, Biriki Krisztian, Pop Janis. Antrenor: Botos Zsolt.

1. FC Kinder 5 4 1 0 9- 1 13

2. Cigand 5 3 1 2 6- 3 10

3. Il Calcio 5 2 2 1 5- 2 8

4. Plimob 5 2 0 3 9- 5 6

5. Juniorul 5 1 0 4 6-17 3

6. Csenger 5 0 2 3 6-13 2

La final, sponsorul turneului, domnul Tempfli si fiica dânsului Erika, a oferit cupele, medalii, premiile speciale și câte un cadou de Moș Crăciun. Deasemenea, a oferit premii Bogdan Georgescu, directorul Direcției de Cultură și Sport din Carei și consilierul Brem Arpad președinte al FCM Victoria Carei.