FC Olimpia a câştigat cu 2-1 (2-0) amicalul jucat cu Victoria Apa

Meciul s-a desfăşurat la Apa

La invitaţia lui Claudiu Cosma, fost jucător al Olimpiei în urmă cu 8-10 ani, formaţia sătmăreană s-a deplasat la Apa pentru a juca un meci amical cu echipa din localitate, locul 2 în prima serie din Liga IV-a judeţeană.

A fost un prilej şi pentru inaugurarea vestiarelor echipei din Apa, vestiare modernizate, dotate cu tot ce trebuie, gresie, faianţă, duşuri cu apă caldă şi rece etc. În plus, suprafaţa de joc a arătat foarte bine, aşa că s-a putut juca fotbal de calitate

Acestea fiind condiţiile, meciul s-a disputat într-un ritm alert, iar fazele de fotbal autentic n-au lipsit, la reuşita spectacolului aducându-şi contribuţia jucătortii ambelor echipe. Olimpia, cu o formulă inedită, a dominat mai mult, mai ales în prima repriză când a şi marcat de două ori prin Curtean şi Cădar. După pauză gazdele au ieşit mai mult la joc, s-au apropiat periculos de poarta apărată de juniorul Ţuţuraş şi au izbutit să marcheze printr-un alt “olimpist”, prin Vasilică Mihovici care a transformat o lovitură de pedeapsă.

* Olimpia: Gorbe – Fl.Mureşan, Lauruc, Glodean, Sabău, Homorozan, Curtean, Roatiş, Cădar, Silaghi, Domuţa/Ţuţuraş, Lemac, Nagy şi Ban. Ultimii trei sunt juniori A proveniţi de la echipa lui Cristi Popa.

* Victoria: Lenghel – Sabo, Smuczer, Dârle, Moraru, Grigorie, Szekely, Bordac, Niculache, Mihovici, Silaghi/ Botoş, Bodea, Olaru, Nicoară, Cl.Cosma.