Fetele de la CS Juniorul Satu Mare au debutat Liga I de fotbal

Orașul nostru revine în circuitul oficial după o pauză de aproape 15 ani

feteLa o distanță de aproape 15 ani, fotbalul feminin sătmărean a revenit în circuitul oficial din România. Inițiativa i-a aparținut tănărului profesor Liviu Ivasuc care a înființat echipa în urmă cu doi ani. Iar în acest an, beneficiind de sprijinul lui Dacian Nastai, echipa a fost înscrisă în campionat sub numele de Juniorul Satu Mare.

Echipa, fără un sprijin financiar din partea autorităților locale, finanțată doar de FRF și câțiva sponsori, a debutat duminică în campionatul Ligii 1 organizat de Federația Română de Fotbal.

În primul meci, fetele noastre au întâlnit pe Olimpia Cluj, satelitul a campioanei României. Sătmărencele au fost învinse cu 4-1 dar evoluția echipei noastre, foarte tânără, a ținut piept rutinatelor lor adversare mai bine de 30 de minute. Unicul gol al Juniorului a fost marcat de Bejera Andreea.”În primele 30 de minute am jucat de la egal la egal. Mă bucur pentru joc, dar și pentru că am marcat în faţa unei echipe experimentate” a spus antrenorul Liviu Ivasuc.

Lotul CS Juniorul este următorul: Alexandra Ionescu – Hermina Nagy, Delia Lucuţ, Dariana Turbuţ, Andreea Tătăran, Tania Mare, Iulia Ilieş, Ivette Szucs, Andreea Rakos, Ioana Borodi, Andreea Farkas- Rezerve- Patricia Grad, Karolina Feier, Adelina Vidican, Andreea Bejera.
Campionatul Ligii 1 se joacă pe două serii, cu 8 și respectiv 11 echipe.

Ionuț Radu revine în poarta României!?

Selecționerul Edi Iordănescu intenționează să-l convoace pe portarul Ionuţ Radu în lotul României pentru dubla cu Israel și Eleveția ultimele meciuri ale tricolorilor din preliminariile pentru EURO 2024.