Fetele de la CSM Satu Mare termină anul cu o victorie

Contra celor de la FCC Arad, în prima manşă a sferturilor Cupei României

Baschetablistele de la CSM Satu Mare au jucat miercuri ultimul meci din anul 2021. Partida din deplasare cu FCC Arad s-a disputat tocmai la Timişoara, în sala ”Constantin Jude”. S-a jucat pe teren ”neutru” pentru că în Polivalenta din Arad a plouat ca afara în ultimele zile.

Aşa cum ne aşteptam, primul meci din sferturile Cupei României a fost unul echilibrat, cu o primă parte excelentă pentru arădence. Aici menţionăm că FCC este singura echipă care ne-a învins în actualul sezon al Ligii Naţionale de baschte feminin.

La pauza mare, liderul din campionat conducea cu 38-31. Apoi, Maikel Lopez le-a mobilizat cum trebuie pe sătmărence, iar încet şi sigur au preluat conducerea. Sferturile s-au împărţit aşadar, FCC Arad le-a câştigat pe primele două, iar CSM Satu Mare pe următoarele două, la distanţe mai mari. Meciul FCC Arad – CSM Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 64-71 (18-13,20-18, 11-20, 15-20). Este şi scorul de la care se va porni în returul de anul viitor.

Au jucat:
FCC Arad: Keys – 29p, Akathiotou – 11p, Hadzovic – 7p, Ghiţă – 6p, Manea – 5p, Nagy – 4p, Vitulova – 2p. Antrenor: Araujo Peres.
CSM Satu Mare: Fodor – 22p, Kostowicz – 12p, Vuckovic – 10p, 12 recuperări, Taylor – 10p, Dzombeta – 8p, 12 pase decisive, Moore – 5p, Ardelean – 4p, Cucu, Szmutku, Biszak. Antrenor: Maikel Lopez.