FOTBAL

Fortuna Căpleni, surpriza sezonului în Liga 4 Elite: Neînvinsă după trei etape

Fortuna Căpleni după trei etape, echipa rămâne neînvinsă, ocupând locul doi în clasament, la doar două puncte distanță de liderul Unirea Tășnad, singura formație cu punctaj maxim.

După un debut promițător cu un rezultat de egalitate în deplasarea de la Beltiug și o victorie convingătoare în fața CSM Carei în etapa a doua, Fortuna și-a continuat seria pozitivă în meciul de astăzi împotriva Turului Micula. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-0, un rezultat care asigură formației din Căpleni a doua victorie consecutivă și menținerea în partea superioară a clasamentului.

Meci echilibrat, decis de inspirația lui Gozner Karoly
Meciul a fost unul extrem de disputat, cu o primă repriză dominată de echipa din Micula. Turul a avut câteva ocazii clare de a marca prin Zbona și Bonea, însă imprecizia la finalizare a menținut scorul alb până la pauză. Jocul a continuat în aceeași notă și în repriza secundă, echipa antrenată de Cristi Popa având o posesie superioară și o atitudine ofensivă constantă.

Cu toate acestea, Fortuna Căpleni s-a dovedit periculoasă pe contraatac, iar în minutul 70, Gozner Karoly a profitat de o breșă în apărarea adversă și a marcat singurul gol al partidei. Acest gol a fost suficient pentru a asigura victoria gazdelor, aducând trei puncte prețioase și consolidând poziția echipei în clasament.

Fortuna Căpleni – Un adversar de luat în seamă
Succesul Fortunei Căpleni în acest sezon este cu atât mai impresionant cu cât echipa a demonstrat o evoluție constantă, bazată pe o defensivă solidă și pe un joc colectiv bine organizat. Performanțele din primele trei etape o recomandă drept una dintre echipele de urmărit în lupta pentru promovare.

În etapa următoare, Fortuna va avea un nou test important, înfruntând echipa a doua a CSM Satu Mare. De cealaltă parte, Turul Micula va căuta să își refacă moralul în deplasarea de la Victoria Carei.

Fortuna Căpleni 1-0 Turul Micula (0-0)
Marcator: Gozner Karoly (min. 70)
Arbitru: Simon Elek
Asistenți: Raţ Sebastian, Zsigrai Cătălin
Observator: Halici Eugen

Fortuna Căpleni: Daniel Preg – Flavian Moș, Koncz Laszlo, Erli Hunor, Mark Malinetescu, Lucian Pașca, Hevele Mark, Gozner Karoly, Koch Mate, Nagy Imre, Bakai Balazs;
Rezerve: Baumgartner Krisztian, Gal Zoltan, Adrian Masca, Peczer Iuliu, Fleisz Zsolt, Alex Malinetescu, Claudiu Obis;
Antrenor: Gal Zoltan

Turul Micula: Rareș Oșan – Denis Batin, Gomez Enrique, Kosa Kristof, Valentin Tafa, Arning Jireh, Castillo Byron, Samuel Șimoneac, Alex Bonea (cpt.), Andrei Zbona, Fazel Sarajui;
Rezerve: Fabian Caldera, Martinez Garcia, Raul Munteanu, Kocsis Benko bandula, Varga Mate, David Baior, Magyar Abel;
Antrenor: Cristi Popa

Fortuna Căpleni rămâne una dintre surprizele plăcute ale acestui început de sezon, iar performanțele echipei par să indice un parcurs lung și plin de provocări în Liga 4 Elite.