Fotbal. Cupa Romaniei – Lapusul a trecut si de Gloria II Bistrita

[slideshow id=4251]

Lapusul Targu Lapus a invins Gloria Bistrita II cu scorul final de 3-2 (1-1), in cea de-a treia faza a Cupei Romaniei la fotbal. In precedentele jocuri, echipa lapuseana a trecut de echipele de Liga a III-a, Marmatia Sighet, cu scorul 4-2, si de FC Zalau, cu scorul 6-1. Repriza a doua a fost foarte disputata. Oaspetii au condus cu 2-1 in urma unui penalty, dupa care gazdele doar in cateva minute au intors rezultatul. Cu toate ca bistritenii au stat mai bine la capitolul pregatire fizica generala, ambitia si dorinta de victorie ale lapusenilor au facut diferenta.

In faza urmatoare, Lapusul Targu Lapus va intalni, tot pe teren propriu, o echipa mult mai puternica, dar fotbalul este un joc plin de surprize, astfel ca au sanse sa se califice si in faza urmatoare.

Lapusul< Dinu Filip – Cristian Lese, Catalin Nyegray, Dorel Nodis, Bogdan Ilea, Grigore Costenar, Gabriel Cosma, Dorin Petreus, Ionut Manu, Daniel Herta, Dinu Cocis. Antrenor< Arpad Horvath. Au mai evoluat< Ioan Pop – Cosmin Paravan, Mihai Miklos, Adrian Santa. Golurile au fost inscrise de< Gabriel Cosma ’28, Mihai Miklos ’64, Bogdan Ilea ’78, respectiv Tibor Moldovan ’42), Enescu ’57 (penalty). Meciul a fost condus de Paul Vasile Unimatan (Zalau), asistat de Vlad Andrei Filip (Zalau) si Marius Balan (Dej). Observator< Stefan Szilaghi (Satu Mare).