Fotbal. Cupa Romaniei – Spicul Ardusat – Gloria II Bistrita 2-7 (0-1)

[slideshow id=7143]

Dupa ce a trecut de Zorile Moisei in finala judeteana a Cupei Romaniei, Spicul Ardusat s-a calificat in primul tur al competitiei. Echipa din Ardusat a intalnit, pe teren propriu, Gloria II Bistrita. Meciul a fost dominat de bistriteni, care in final s-au impus cu 7-2, desi scorul la pauza era doar era 1-0 in favoarea gazdelor.

Goluri si marcatori

Formatia maramureseana a inceput bine meciul, insa, in minutul 25, bistritenii au fost cei care au deschis scorul, prin Roman, care de altfel stabileste si rezultatul la pauza, 0-1.

Dupa doua minute de la inceputul reprizei secunde, Spicul egaleaza prin golul lui Pataki.

Lipsa de antrenamente si conditia fizica s-a resimtit in randul jucatorilor din Ardusat, iar Bistrita marcheaza 5 goluri consecutive.

In minutul 48, Fizesan transforma un penalty si duce scorul la 1-2. In minutul 67, Roman marcheaza pentru 1-3. Jucatorul Bistritei, Padurariu, reuseste 3 goluri, in minutele 69, 70 si 77, scor 1-6.

Ruse reduce din diferenta in minutul 79, marcand al doilea gol pentru Ardusat. In minutul 85, Botoser transforma un penalty pentru bistriteni, stabilind si scorul final al meciului< 2-7

Meciul a fost arbitrat la centru de Ervin Kegyes, din Satu Mare, ajutat la tuse de Danut Vasile Costea si Ianos Csaba Glaser.